Pregled bibliografske jedinice broj: 465314
Upotreba videoekstenzometra pri određivanju mehaničkih svojstava kompozitnih materijala
Upotreba videoekstenzometra pri određivanju mehaničkih svojstava kompozitnih materijala, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 465314 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upotreba videoekstenzometra pri određivanju mehaničkih svojstava kompozitnih materijala
(Using videoextensometer in determining the mechanical properties of composite materials)
Autori
Horvat Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
28.02
Godina
2009
Stranica
29
Mentor
Kodvanj, Janoš
Ključne riječi
kompozitni materijal; mehanička svojstva; videoekstenzometar
(composite materials; mechanical properties; videoextensometer)
Sažetak
Cilj ovog rada je određivanje konstanti elastičnosti anizotropnog kompozitnog materijala CFRP (Carbon Fiber Reinforced Plastic). Konstante elastičnosti slijede iz Hookeovog zakona na osnovi izmjerenih deformacije i izračunatih naprezanja. Kod ortotropnih materijala, problem određivanja konstanti svodi se na određivanje pet veličina Ex Ey νxy νyx i Gxy, od kojih su četiri međusobno nezavisne. Za određivanje tih konstanti statičkim vlačnim pokusom dvije epruvete su izrezane u glavnim smjerovima ortotropije L i T (longitudinalni i transferzalni), a treća pod kutom od 45°. Pomaci su za vrijeme ispitivanja mjerena pomoću videoekstenzometra, što znatno pojednostavljuje postupak određivanja karakterističnih veličina. Velika prednost ove optičke metode u odnosu na mjerenje pomoću mehaničkog ekstenzometara je što je bezkontaktna. Time se smanjuje opasnost od oštećivanja materijala uslijed pričvršćivanja ekstenzometra na epruvetu što je posebno izraženo kod materijala osjetljivih na zarezno djelovanje, kao što je to slučaj i kod ispitivanog kompozita. Isto tako, nema opasnosti od proklizavanja ekstenzometra za vrijeme mjerenja. Tijekom provedbe eksperimenenata pokazalo se, da se poprečne deformacije ne mogu odrediti s dovoljnom točnošću ako se mjerenje istovremeno provodi u uzdužnom i poprečnom smjeru samo s dvije kamere. Poprečne deformacije su za razliku od uzdužnih mjerene samo s jednom kamerom, a za pouzdano i točno određivanje poprečnih deformacija sustavu bi trebalo dodati i treću kameru za mjerenje samo poprečnih deformacija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201910-1907 - Eksperimentalna simulacija oštećenja mehaničkih i biomehaničkih sustava (Kodvanj, Janoš, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Janoš Kodvanj
(mentor)