Pregled bibliografske jedinice broj: 465308
Utjecaj oblika kontaktne površine na torzijsku krutost osteosintetskih pločica
Utjecaj oblika kontaktne površine na torzijsku krutost osteosintetskih pločica, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 465308 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj oblika kontaktne površine na torzijsku krutost osteosintetskih pločica
(The influence of contact surface shape on torsional stiffness of osteosynthetic plates)
Autori
Ćus Maroje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
25.02
Godina
2009
Stranica
36
Mentor
Kodvanj, Janoš
Ključne riječi
: osteosintetska pločica; kontaktna površina; torzijska krutost
(osteosynthetic plate; contact surface; torsional stiffness)
Sažetak
U ovom radu razvijen je uređaj za ispitivanje konstrukcijskih elemenata na uvijanje. Razvoj uređaja bio je motiviran potrebom da se ispita torzijska krutost novokonstruiranih pločica za osteosintezu. Pločice pored dobrih kliničkih svojstava trebaju imati i zadovoljavajuće mehaničke karakteristike. Novokonstruirane pločice su izrađene kao DCP pločice s limitiranom kontaktnom površinom. Na taj način smanjuje se oštećenje periosta i osigurava bolja prokrvljenost na mjestu prijeloma što dovodi do bržeg cjeljenja kosti i rane rehabilitacije bolesnika. Iako uvijanje kod takvih pločica nije dominantno opterećenje, budući da se radi o novim proizvodima, koji osim provrta za vijke imaju i žljebove različite orijentacije i dubine na kontaktnoj površini, a svi ti geometrijski diskontinuiteti predstavljaju velike koncentratore naprezanja, pored propisanog ispitivanja na savijanje i određivanja fleksijske krutosti, pločice su ispitane i na uvijanje s ciljem određivanja torzijske krutosti. Iako je uređaj prvenstveno razvijen za ispitivanje pločica za osteosintezu, svojim konstrukcijskim rješenjima omogućuje ispitivanje na uvijanje konstrukcijskih elemnata proizvoljnog oblika. U radu su prikazana rješenja za način mjerenja momenta uvijanja kao i kuta zakreta. Također je osigurana mogućnost kako ručnog tako i automatskog načina rada, te dodatnog aksijalnog opterećenja uzoraka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201910-1907 - Eksperimentalna simulacija oštećenja mehaničkih i biomehaničkih sustava (Kodvanj, Janoš, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Janoš Kodvanj
(mentor)