Pregled bibliografske jedinice broj: 464993
UNAPREĐENJE PARAMETARSKIH METODA ZA PRORAČUN OTJECANJA - INFORMATIČKOM TEHNOLOGIJOM
UNAPREĐENJE PARAMETARSKIH METODA ZA PRORAČUN OTJECANJA - INFORMATIČKOM TEHNOLOGIJOM, 2009., doktorska disertacija, Građevinski fakultet Zagreb, Zagreb
CROSBI ID: 464993 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UNAPREĐENJE PARAMETARSKIH METODA ZA PRORAČUN OTJECANJA - INFORMATIČKOM TEHNOLOGIJOM
(THE IMPROVEMENT OF PARAMETRIC METHODS FOR RUN OFF DEFINING VIA INFORMATION TECHNOLOGY IMPLEMENTATION)
Autori
Kunštek Duška
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Građevinski fakultet Zagreb
Mjesto
Zagreb
Datum
02.03
Godina
2009
Stranica
189
Mentor
Prof.dr.sc. Josip Petraš
Ključne riječi
Parametarski modeli; otjecanje; konceptualno modeliranje; GIS (Geografski informacijski sustav); GIS-tehnologija; GA (genetski algoritam); hidrogram otjecanja; transformacija; nelinearni rezervoar.
(Parametric models; run off; conceptual modeling; GIS (Geographic information systems); GIS-technology; GA (genetic algorithm); run off hydrograph; transformation; non-linear reservoir.)
Sažetak
Temeljem hidroloških mjerenja na slivu i akumulaciji Botonega u Istri, kao i daljinskih istraživanja karakteristika tog sliva provedenih u okviru znanstveno istraživačkog projekta: “Bujična erozija tala na flišu Istre”, izrađena je ova disertacija. Izrađen je originalni konceptualni model otjecanja sa sliva. Postupak izrade modela po fazama je u disertaciji prikazan dijagramom toka. Koncept modeliranja zamišljen je tako da se u kreiranju modela može koristiti GIS tehnologija. U tu svrhu vrši se prostorna diskretizacija oglednog sliva pravokutnom mrežom. Zatim se matematički opisuje tečenje po diskretizacijskim elementima, na način da su parametri koji figuriraju u tom matematičkom opisu primjereni svojstvima diskretizacijskih elemenata i ustanovljuju se primjenom GIS programskih paketa. Pomoću tako kreiranog matematičkog opisa tečenja moguće je proračunavati hidrograme direktnog otjecanja temeljem ulaznih hijetograma. Hidrogrami otjecanja koji se dobiju na ovaj način rezultat su samo kinematičkih svojstava sliva i ne obuhvaćaju fenomen retenciranja vode na slivu. Taj se fenomen u CRRS (Conceptual Rainfall-Runoff Systems) modelima obično simulira tečenjem kroz linearni rezervoar. U disertaciji je uvedena pretpostavka da se retencijska svojstva sliva puno bolje mogu reprezentirati nelinearnim rezervoarom. Ta ideja nije nova, ali u praksi nije zaživjela njena primjena zbog poteškoća u određivanju parametara nelinearnog rezervoara. Te su poteškoće u disertaciji savladane uvođenjem originalne ideje da se parametri nelinearnog rezervoara mogu uspješno ustanoviti primjenom genetskog algoritma prilikom kalibracije modela. Taj je postupak proveden za ogledni sliv akumulacije Botonega, te je dobiven konceptualan model otjecanja koji omogućuje da se temeljem hijetograma uspješno predviđa rezultirajuće otjecanje, To predviđanje se dalje može koristiti kako za donošenje upravljačkih odluka pri korištenju akumulacije, tako i za proračune pronosa erozijskog nanosa sa sliva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
082-1780692-2164 - Bujična erozija tala na flišu Istre
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb
Profili:
Duška Kunštek
(autor)