Pregled bibliografske jedinice broj: 464899
Pretpostavke održivog razvitka turizma na primjeru mjesta Kukljica na otoku Ugljanu
Pretpostavke održivog razvitka turizma na primjeru mjesta Kukljica na otoku Ugljanu, 2010., magistarski rad, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 464899 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pretpostavke održivog razvitka turizma na primjeru mjesta Kukljica na otoku Ugljanu
(The preconditions of sustainable tourism development on the example of Kukljica on the island Ugljan)
Autori
Segarić, Nensi
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
08.04
Godina
2010
Stranica
1262
Mentor
Čaldarović, Ognjen
Neposredni voditelj
Tomić-Koludrović, Inga
Ključne riječi
održivi razvitak; održivost; turizam; lokalna zajednica; okoliš; turistički resursi; otok; Jadran; Kukljica
(sustainable development; sustainability; tourism; local community; environment; tourist resources; island; Adriatic; Kukljica)
Sažetak
Rad se bavi istraživanjem pretpostavki za provođenje koncepta održivog razvitka turizma na primjeru mjesta Kukljica na otoku Ugljanu. Uz očuvani okoliš i postojanje normativnog okvira i prostornog plana, spomenute pretpostavke uključuju i participiranje lokalnog stanovništva u donošenju i provođenju relevatnih odluka za razvoj zajednice. Ovim se radom posebno problematizira upravo uloga lokalne zajednice u provođenju održivog razvitka turizma. Različiti akteri koji su u tome prepoznati su: lokalna samouprava, turistički djelatnici, turisti, predstavnici civilnog društva te mlađe i starije stanovništvo. U prvom dijelu rada definirani su i razrađeni pojmovi održivog razvitka turizma i uloga lokalne zajednice u njegovom provođenju, a u drugom nakon opisivanja prirodnih i socijalnih resursa Kukljice, doneseni su rezultati empirijskog istraživanja na akterima lokalne zajednice u Kukljici. Turizam je u Hrvatskoj izuzetno važna gospodarska grana od koje se očekuje da bude generator razvitka ostalih gospodarskih djelatnosti, u kojoj hrvatski otoci predstavljaju, zbog očuvanog okoliša i bogate kulturne baštine, jedan od najvažnijih resursa budućeg turističkog, dakle i gospodarskog razvitka. Budući da su otoci posebno osjetljivi ekološki, socijalni i ekološki sustavi, od posebne je važnosti utjecaj koji će budući turistički razvitak imati na njih. Presudnim se pokazuje usklađivanje tog razvitka s temeljnim načelima održivog razvitka turizma koji će omogućiti gospodarski razvitak uz očuvanje vrijednosti elemenata prirodnog i antropogenog okoliša kao temeljnog turističkog resursa. Dosadašnji razvitak turizma u Kukljici na otoku Ugljanu, kao dominantne gospodarske djelatnosti, imao je obilježja masovnog turizma koji se razvijao isključivo koristeći prirodni okoliš kao glavni turistički resurs. U empirijskom dijelu rada se kroz intervjue s lokalnim stanovništvom, na temelju njihovih stavova i mišljenja o različitim grupama problema, ispitivalo postojanje pretpostavki odnosno mogućih prepreka za ostvarivanje održivog razvitka turizma u Kukljici. Rezultati istraživanja pokazuju da pretpostavke za ostvarivanje održivog razvitka turizma postoje, prije svega zbog očuvane vrijednosti prirodnog okoliša kao i do sada nedovoljno turistički valorizirane vrijednosti antropogenog okoliša kao osnovice razvitka onih oblika turizma koji podržavaju načela održivosti i koji su u skladu s novim turističkim trendovima na turističkom tržištu. Prema rezultatima istraživanja najveće prepreka se pokazuje u kontinuiranom procesu depopulacije kao posljedica loših gospodarskih prilika zbog kojih lokalno stanovništvo priželjkuje što intenzivniji razvitak turizma kojim bi se ostvario brz gospodarski napredak pri čemu se ekološka problematika potiskuje u drugi plan.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Sociologija
Napomena
Autorica rada je znanstvena novakinja na projektu 269-0762385-2380.
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-0762385-2380 - Hrvatsko društvo: identitet, mobilnost i nove tehnologije (Tomić-Koludrović, Inga, MZOS ) ( CroRIS)