Pregled bibliografske jedinice broj: 464830
Odnos aleksitimije s doživljavanjem psihosomatskih simptoma i zlouporabom psihoaktivnih tvari
Odnos aleksitimije s doživljavanjem psihosomatskih simptoma i zlouporabom psihoaktivnih tvari, 2009., diplomski rad, Filozofski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 464830 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos aleksitimije s doživljavanjem psihosomatskih simptoma i zlouporabom psihoaktivnih tvari
(The relationship between alexithymia and experiencing psychosomatic symptoms and abuse of psychoactive substances)
Autori
Hauser, Marta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
29.09
Godina
2009
Stranica
56
Mentor
Živčić-Bećirević, Ivanka
Ključne riječi
aleksitimija; doživljavanje psihosomatskih simptoma; zlouporaba psihoaktivnih tvari; studenti
(alexithymia; experiencing psychosomatic symptoms; abuse of psychoactive substances; college students)
Sažetak
Aleksitimija je deficit u samoregulaciji emocija odnosno redukcija ili nepostojanje sklonosti za uključivanjem u maštanje i svjesno doživljavanje, opisivanje i prepoznavanje emocija kao i povećana sklonost prema eksternalno orijentiranom mišljenju. Povezana je sa velikim brojem psihijatrijskih i psihosomatskih poremećaja te pitanje je da li je aleksitimija faktor ranjivosti za razvitak tih poremećaja ili je samo reakcija koja ih prati. Brojna istraživanja su potvrdila visoku razinu i prevalenciju aleksitimije kod osoba koje zloupotrebljavaju psihoaktivne tvari te kod osoba koje doživljavaju psihosomatske simptome. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi u kojem su odnosu aleksitimija, doživljavanje psihosomatskih simptoma te zlouporaba psihoaktivnih tvari. Istraživanje je provedeno na 203 ispitanika, studenata Riječkog i Zagrebačkog sveučilišta, u dobi od 19 do 37 godina, s prosjećnom dobi od 23 godine. Rezultati istraživanja pokazuju da je aleksitimija pozitivno povezana s doživljavanjem tjelesnih simptoma, ali nije u povezanosti sa problemima sa zlouporabom psihoaktivnih tvari. Dobivene su statistički značajne spolne razlike na varijablama Doživljavanje tjelesnih simptoma i Problemi sa zlouporabom psihoaktivnih tvari, ispitanici s višom razinom aleksitimije doživljavaju statistički značajno više tjelesnih simptoma od ispitanika s nižom razinom aleksitimije, dobivena je i značajna iterakcija spola i razine aleksitimije na doživljavanje tjelesnih simptoma, žene s nižom razinom aleksitimije doživljavati će statistički značajno više tjelesnih simptoma od muškaraca s nižom razinom aleksitimije. Nije dobivena statistički značajna razlika na varijabli Problemi sa zlouporabom psihoaktivnih tvari s obzirom na razinu aleksitimije ali je dobivena statistički značajna interakcija spola i razine aleksitimije na ovu varijablu, kod muškaraca aleksitimija čini razliku u problemima sa zlouporabom psihoaktivnih tvari, dok kod žena ne.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-1301675-0854 - Rizični i zaštitni čimbenici psihičkog zdravlja i akademske prilagodbe studenata (Živčić-Bećirević, Ivanka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Ivanka Živčić-Bećirević
(mentor)