Pregled bibliografske jedinice broj: 464069
Specifična obilježja eksternaliziranih oblika ponašanja dece i mladih u institucionalnom tretmanu u Republici Hrvatskoj
Specifična obilježja eksternaliziranih oblika ponašanja dece i mladih u institucionalnom tretmanu u Republici Hrvatskoj, 2009., diplomski rad, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 464069 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifična obilježja eksternaliziranih oblika ponašanja dece i mladih u institucionalnom tretmanu u Republici Hrvatskoj
(Specific characteristics of externalized forms of behaviour of children anad youth in institutional treatment in republic Croatia)
Autori
Vragolov, Lukša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
02.11
Godina
2009
Stranica
75
Mentor
Koller-Trbović, Nivex
Ključne riječi
poremećaji u ponašanju; eksternalizirani oblici poremećaja u ponašanju; institucionalni tretman
(behaviour disorders; externalized forms of behaviour disorders; institutional treatment)
Sažetak
Eksternalizirani oblici poremećaja u ponašanju su ona ponašanja koja su nedovoljno kontrolirana ili usmjerena prema drugima, primjerice agresivnost, hiperaktivnost, delinkvencija, antisocijalnost. Institucionalni tretman moguće je odrediti kao dvadesetčetverosatni institucionalni smještaj i tretman u kojem grupa djece i mladih koja nisu u srodstvu žive zajedno, a za njih skrbi i prema njima specifično, planski i organizirano tretmanski djeluje grupa odraslih s kojima također nisu u srodničkim odnosima. Osnovni cilj istraživanja usmjeren je na utvrđivanje prisutnosti i oblika eksternaliziranog ponašanja djece i mladih u institucionalnom tretmanu u Republici Hrvatskoj. Specifični ciljevi su utvrditi postoje li i, ako da, kakva specifična obilježja eksternaliziranih oblika ponašanja kod djece i mladih obzirom na vrstu institucije, obzirom na dob i obzirom na spol. Ukupni uzorak ispitanika sačinjavalo je 418 djece i mladih iz institucionalnog tretmana na području Republike Hrvatske. Uzorak se sastoji od gotovo čitave populacije djece i mladih koja su se tijekom prvog tromjesečja 2008. nalazila u institucionalnom tretmanu (osim OZ Požega i maloljetničkog zatvora). Dob se kretala od 9 do 22, 5 godina, a u uzorku je bio 351 ispitanik muškog spola te 67 ženskog spola. U istraživanju je korišten Scholteov Upitnik o rizičnim čimbenicima koji eksternalizirane oblike ponašanja definira sa tri kategorije: agresivnost, antisocijalnost i hiperaktivnost. Rezultati univarijatne analize varijance i t-testa su pokazali da djeca u dječjem domu A.G.Matoš (male skupine) i djeca u Domu za odgoj djece Cres iskazuju značajno više agresivnih i hiperaktivnih ponašanja od mladih u odgojnim domovima. Nadalje, utvrđeno je da su mlađi ispitanici agresivniji i hiperaktivniji od starijih ispitanika, te da su ispitanici muškog spola hiperaktivniji od ispitanica. Na varijabli antisocijalnosti nisu pronađene statistički značajne razlike niti obzirom na vrstu institucije, niti obzirom na dob, nit obzirom na spol.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
013-0000000-2488 - Usklađivanje intervencija s potrebama djece i mladih u riziku: izrada modela (Žižak, Antonija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Nivex Koller-Trbović
(mentor)