Pregled bibliografske jedinice broj: 462443
Štetnici brokule Brassica oleracea L. var. italica Plenck. i mogućnosti njihovog suzbijanja
Štetnici brokule Brassica oleracea L. var. italica Plenck. i mogućnosti njihovog suzbijanja, 2009., magistarski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 462443 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Štetnici brokule Brassica oleracea L. var. italica Plenck. i mogućnosti njihovog suzbijanja
(Insect pests of broccoli Brassica oleracea L. var. italica Plenck. and possibilities for their control)
Autori
Poje, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
04.12
Godina
2009
Stranica
93
Mentor
Igrc Barčić, Jasminka
Ključne riječi
brokula; rokovi uzgoja; štetna entomofauna; vizualni mamci; preventivna zaštita
(broccoli; growing periods; damage cousing entomofauna; visual bates; preventive control)
Sažetak
Štetna entomofauna brokule uzgajane u polju na lokalitetima Zagreb-Maksimir i Zagreb-Savica tijekom 2003. i 2004.g. u proljetnim i ljetnim rokovima uzgoja utvrđena je metodama pregleda tla, vizualnim ljepljivim mamcima i vizualnim pregledima biljaka. Pregledima tla nisu pronađeni štetnici u tlu. Na vizualnim mamcima utvrđena je prisutnost kupusne lisne uši (Brevicoryne brassicae) i kupusnih buhača (Phyllotreta spp.) u oba roka uzgoja na oba lokaliteta. Također su uhvaćeni leptiri velikog i malog kupusara (Pieris brassicae i P. rapae), kupusnog moljca (Plutella xylostella) (žute ploče) te odrasle jedinke kupusne muhe (Delia brassicae) (žute ploče). Signifikantno viši ulov buhača utvrđen je na žutim u odnosu na plave ploče. Štete od kupusne muhe utjecale su na smanjenje sklopa biljaka u rasponu od 0, 78 do 10, 62%, ovisno o roku uzgoja, lokalitetu i godini istraživanja. Kupusna muha je od svih utvrđenih štetnika izazvala najveće štete. Pregledima biljaka u vegetaciji nađene su kupusne stjenice (proljetni rok 2003.), kupusne lisne uši, kupusni buhači, gusjenice kupusnog moljca, velikog i malog kupusara (proljetni i jesenski rokovi 2003. i 2004.). Stupanj šteta od nađenih štetnika nije značajno utjecao na rast i razvoj biljaka. Brokula uzgojena iz presadnica dobro je podnijela napad buhača u početku vegetacije. Pokusi preventivne zaštite brokule od kupusne muhe provedeni su na lokalitetu Zagreb-Savica tijekom 2005. i 2006.g. u proljetnim i ljetnim rokovima uzgoja. U poljskim pokusima je istražena učinkovitost različitih načina primjene: potapanje korijena presadnica u otopinu insekticidnog pripravka neposredno prije sadnje, prskanje presadnica u polju nakon sadnje i zalijevanje presadnica u polju nakon sadnje. Najbolju učinkovitost pokazale su varijante namakanja presadnica insekticidom imidakloprid prije sadnje. Slijedeće po učinkovitosti bile su varijante prskanja biljaka dimetoatom prije sadnje. Najmanja učinkovitost zabilježena je kod varijanti zalijevanja biljaka dimetoatom nakon sadnje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Jasminka Igrc-Barčić
(mentor)