Pregled bibliografske jedinice broj: 460979
Skala uspješnosti rješavanja bračnih konflikata
Skala uspješnosti rješavanja bračnih konflikata // Zbirka psihologijskih skala i upitnika, V / Tucak Junaković, Ivana ; Ćubela Adorić, Vera ; Proroković, Ana ; Penezić, Zvjezdan (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2010. str. 85-92
CROSBI ID: 460979 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Skala uspješnosti rješavanja bračnih konflikata
(Effective Marital Conflict Management Scale)
Autori
Ćubela Adorić, Vera ; Kovač, Rafaela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Zbirka psihologijskih skala i upitnika, V
Urednik/ci
Tucak Junaković, Ivana ; Ćubela Adorić, Vera ; Proroković, Ana ; Penezić, Zvjezdan
Izdavač
Sveučilište u Zadru
Grad
Zadar
Godina
2010
Raspon stranica
85-92
ISBN
978-953-7237-63-9
Ključne riječi
bračni odnosi, upravljanje konfliktima, mjerenje
(marital relationships, conflict management, measurement issues)
Sažetak
Nesuglasice i konflikti su sastavni dio bračne, kao i svake druge bliske veze. Iako neizbježno, sukobljavanje u braku nije nužno destruktivno. Zapravo, sposobnost konstruktivnoga upravljanja konfliktima smatra se jednim od centralnih obilježja uspješne bliske veze. U opsežnoj literaturi o istraživanjima konflikata u (bračnoj) vezi mogu se identificirati dva osnovna metodološka pristupa. Jedan od njih se temelji na sustavnom opažanju značajki interakcije među partnerima tijekom diskusije o različitim temama, uključujući i one koje sami partneri biraju kao (potencijalno) konfliktne. Drugi pristup općenito se temelji na iskazu samih partnera o vrstama i čestini konflikata u njihovoj vezi, zatim o nekim značajkama interakcije za koje je, inače, utvrđeno da su povezane s kvalitetom i stabilnošću veze, te o strategijama i taktikama koje koriste pri suočavanju s konfliktnim situacijama i reguliranju njihovih ishoda. Skala uspješnosti rješavanja bračnih konflikata (Ćubela Adorić i Jurević, 2006), koja je prikazana u ovom poglavlju, također se može svrstati u mjere temeljene na samoiskazu. No, za razliku od drugih instrumenata, u fokusu je ove skale subjektivna ocjena uspješnosti rješavanja konflikata općenito, bez obzira na njihovu čestinu, vrstu ili konkretne strategije i taktike upravljanja. Uz opis same skale, u ovom poglavlju se navode ključne spoznaje iz njezinih dosadašnjih primjena u okviru istraživanja na projektu "Iskustva nepravde i psihološka dobrobit tijekom nekih životnih tranzicija".
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301422-1420 - Uloga socio-kognitivnih procesa u samoregulaciji i interpersonalnim odnosima (Kamenov, Željka, MZOS ) ( CroRIS)
269-1301422-1493 - Iskustva nepravde i psihološka dobrobit tijekom nekih životnih tranzicija (Ćubela Adorić, Vera, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Vera Ćubela Adorić
(autor)