Pregled bibliografske jedinice broj: 459766
Histokemijsko dokazivanje željeza u jetri šarana, (Cyprinus carpio L.) tretiranih s dvovalentim i trovalentnim željezom
Histokemijsko dokazivanje željeza u jetri šarana, (Cyprinus carpio L.) tretiranih s dvovalentim i trovalentnim željezom, 2009., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 459766 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Histokemijsko dokazivanje željeza u jetri šarana, (Cyprinus carpio L.) tretiranih s dvovalentim i trovalentnim željezom
(Histochemical verification of iron in the liver of carp, (Cyprinus carpio L.) treated by Fe2+ and Fe3+)
Autori
Čuljak, Alen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
03.12
Godina
2009
Stranica
56
Mentor
Lacković, Gordana
Ključne riječi
šaran; Cyprinus carpio L.; hepatopankreas; željezo; Perlova reakcija; histokemija; morfometrija
(carp; Cyprinus carpio L.; hepatopancreas; iron; Pearls method; histochemistry; morphometry)
Sažetak
Željezo je esencijalni metal za sve organizme, uključujući i ribe. No, željezo može biti i potencijalni toksin, ako se poveća njegova količina u organizmu. U ovom istraživanju praćeno je akumuliranje i utjecaj željeza u tkivu jetre šarana (Cyprinus carpio L.) tijekom dugotrajne intoksikacije (105 dana) s maksimalno dopuštenom koncentracijom dvovalentnog, odnosno trovalentnog željeza u vodi (1mg/L). Akumulirano željezo u tkivu jetre dokazivano je histokemijskim metodama, a zatim analizirano svijetlosnim mikroskopom i morfometrijskim programom (Lucia G 4.81) za mjerenje na mikroskopskim slikama. Rezultati pokazuju da se željezo u početku akumulira u stijenci sinusoida, a potom i u citoplazmi hepatocita te u pojedinim jezgrama. Daljnjim tretiranjem, željezo se počinje akumulirati i u makrofazima te se njegova količina u tkivu povećava proporcionalno duljini tretiranja. Morfometrijska mjerenja pokazuju da dugotrajno izlaganje željezu dovodi do značajnog akumuliranja željeza u tkivu jetre šarana. Iz dobivenih rezultata može se zaključiti da je maksimalno dopuštena koncentracija željeza u vodi, kroz dulji vremenski period dovoljno visoka da dovede do značajnih histomorfoloških promjena u jetri, glavnom metaboličkom organu riba. U ovom istraživanju po prvi puta je dokazano koje su koncentracije otopina HCl-a i K4[Fe(CN)6] najučinkovitije za dokazivanje željeza Perlovom reakcijom. Rezultati pokazuju da mješavina 2 % otopine HCl-a i 2 % otopine K4[Fe(CN)6] daje najintenzivnije obojenje Perlove reakcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1193080-3171 - Razvojna i populacijska biologija velikih morskih kralježnjaka u Jadranskom moru (Lacković-Venturin, Gordana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb