Pregled bibliografske jedinice broj: 459744
Zaraćeno poraće : Konfliktni i konkurentski narativi o stradanju i iseljavanju Talijana Istre
Zaraćeno poraće : Konfliktni i konkurentski narativi o stradanju i iseljavanju Talijana Istre. Zagreb: Srednja Europa, 2010 (monografija)
CROSBI ID: 459744 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaraćeno poraće : Konfliktni i konkurentski narativi o stradanju i iseljavanju Talijana Istre
(Warring post-war period : Conflict and competing narratives about the victims and the emigration of Italians in Istria)
Autori
Dota, Franko
Ostali urednici
Agičić, Damir ; Najbar-Agičić, Magdalena
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Srednja Europa
Grad
Zagreb
Godina
2010
Stranica
157
ISBN
978-953-6979-74-5
Ključne riječi
hrvatsko-talijanski odnosi; Drugi svjetski rat; iseljavanje Talijana; historiografija; parahistoriografska literatura; politika sjećanja
(Croatian-Italian relations; World War II; emigration of Italians; historiography; politics of memory)
Sažetak
Hrvatsko-talijanski odnosi i zajednička prošlost dugački su koliko i povijest obaju naroda. Oni su poglavito važni za prostore gdje je dolazilo do najintenzivnijih kontakata, pa i sukoba. Među takve zasigurno se ubraja i Istra. Nakon Drugoga svjetskog rata došlo je do formiranja dvaju različitih, u velikoj mjeri sukobljenih historijskih narativa, jednog u Italiji, a drugog u tadašnjoj Jugoslaviji, kada su u pitanju zbivanja vezana uz istarski ustanički rujan 1943. godine, priključenje Rijeke, Istre i Slovenskog primorja Jugoslaviji, te sudbinu Talijana na tim prostorima. S jedne strane, u Hrvatskoj i Sloveniji postala su to mjesta sjećanja na otpor fašizmu, povratak matici zemlji i kraj ugnjetavanja, s talijanske pak strane ista su zbivanja postala mjesto pamćenja na nepravedni mir i progon Talijana. U historiografijama dviju susjednih zemalja tim se događajima pristupalo na različiti način. U Italiji su se državne vlasti vodile onodobnim odnosima snaga u kojima je Jugoslavija zauzimala posebno mjesto u hladnoratovskom bipolarnom svijetu. Interes za pitanje „ezula“ i „fojbi“ nalazio se u fokusu interesa određenih skupina na sjeveroistoku zemlje, uglavnom onih vezanih uz iseljene Talijane. Prevladavao je viktimizirajući diskurs. S druge strane, u Jugoslaviji je „oslobođenje Rijeke i Istre“ zauzimalo posebno mjesto, dobivalo je institucionalnu podršku i veliku važnost. Ipak, narativ se ograničavao na shematizirane prikaze antifašističke borbe, a pitanje stradanja osoba talijanske nacionalnosti postalo je tabu-tema. Ova knjiga iznimno je zanimljiva studija u kojoj se analizira dinamiku razvoja hrvatskog historijskog narativa i javnog diskursa naspram talijanskog u njihovom međuodnosu od vremena neposredno nakon spomenutih zbivanja sve do suvremenih radova. Analizira se produkcija profesionalne historiografije, parahistoriografska literatura i njihov utjecaj na javnost. Istraživanje sjećanja, mjesta pamćenja i historiografskih diskursa od presudne je važnosti za međusobno uspostavu međusobnog razumijevanja i unapređenje odnosa između Hrvatske i Italije, ali i Hrvata i Talijana u Istri.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-0890 - Hrvatska historiografija i nastava povijesti (19.-21. stoljeće) (Agičić, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Franko Dota
(autor)