Pregled bibliografske jedinice broj: 459556
Iskustvo i samoprocjena znanja stručnjaka u lokalnoj zajednici o problemu nasilja nad ženom u obitelji
Iskustvo i samoprocjena znanja stručnjaka u lokalnoj zajednici o problemu nasilja nad ženom u obitelji // Ljetopis studijskog centra socijalnog rada, 13 (2006), 297-314 (podatak o recenziji nije dostupan, znanstveni rad, ostalo)
CROSBI ID: 459556 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustvo i samoprocjena znanja stručnjaka u lokalnoj zajednici o problemu nasilja nad ženom u obitelji
(Attitudes of professionals toward violence against women and possibilities of interdisciplinary collaboration in management)
Autori
Lazarić Zec, Danijela ; Pavleković, Gordana
Izvornik
Ljetopis studijskog centra socijalnog rada (1330-6456) 13
(2006);
297-314
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, znanstveni rad, ostalo
Ključne riječi
nasilje nad ženom u obitelji ; intersektorska suradnja
(violence against women in family ; intersectoral collaboration)
Sažetak
Istraživanje u kojem je sudjelovalo 425 stručnjaka u Istarskoj županiji (djelatnika u području socijalne skrbi, zdravstva, policije, pravosuđa, nevladinih udruga i medija), provedeno je s ciljem utvrđivanja njihovih profesionalnih iskustva s problemom nasilja nad ženom u obitelji, procjeni veličine problema u lokalnoj zajednici te samoprocjeni znanja, uz prijedloga o sadržajima i potrebama za dodatnu edukaciju. Prema osobnim izjavama o profesionalnom iskustvu, s problemom se najčešće susreću policajci i djelatnici u nevladinim udrugama, ponekad socijalni radnici, liječnici i pravnici, a vrlo rijetko medicinske sestre i stomatolozi Većina stručnjaka navela je da se do sada u praksi susrela s do 10 slučajeva sumnje i do 5 slučajeva kada je bilo dokazano nasilje nad ženom. „Tamnu brojku“ problema procjenju 25 na jedan prijavljeni slučaj. Stručnjaci ocjenjuju vlasitito znanje osrednjim, osim članova udruga koji ga procjenjuju dobrim. Stručnjaci iz zdravstva smatraju da vrlo malo znaju o tom problemu, dok nitko iz pravosuđa i udruga nije svoje znanje procijenio lošim. Predstavnici nevladinih udruga, socijalne skrbi i policije su najzainteresiraniji za dodatno obrazovanje, dok su najmanje zainteresirani djelatnici u pravosuđu i zdravstvu. U dodatnoj edukaciji stručnjaci traže sadržaje iz prevencije, zatim zaštite i tretmana žene te ranog otkrivanja slučajeva. Vrlo mali broj ispitanika je zainteresiran za edukaciju iz zaštite i tretmana zlostavljača. Rezultati istraživanja ukazuju na potrebu kontinuiranog rada sa stručnjacima u lokalnoj zajednici. U tome prioritetno mjesto, prema prijedlozima ispitanika, imaju međuprofesionalna edukacija i intersektorska suradnja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb