Pregled bibliografske jedinice broj: 458495
Utjecaj ekoloških čimbenika na populacije trčaka (Carabidae, Coleoptera) u šumskim zajednicama
Utjecaj ekoloških čimbenika na populacije trčaka (Carabidae, Coleoptera) u šumskim zajednicama, 2010., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 458495 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj ekoloških čimbenika na populacije trčaka (Carabidae, Coleoptera) u šumskim zajednicama
(Responses of carabid beetle populations (Carabidae, Coleoptera) to different ecological conditions in forest ecosystems)
Autori
Šerić Jelaska, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
04.02
Godina
2010
Stranica
108
Mentor
Durbešić, Paula
Ključne riječi
bioindikatori/ trčci / rascjepkanost šumskih staništa / teorija otoka / stanište kao kalup / IDH / fluktuacijska asimetrija / MIB / veličina tijela / krilatost
(Bioindicator / carabid beetles / forest fragmentation / island biogeography theory / habitat template theory/ IDH / fluctuation asymmetry / MIB / body size / wing morphology)
Sažetak
Koje se mogu koristiti kao pokazatelji stanja šumskih ekosustava. Šume kao dominantna staništa u Hrvatskoj prekrivaju oko 35% površine, i uslijed raznolikih ekoloških uvjeta na relativno malom prostoru javlja se čitav niz šumskih zajednica. Osim abiotičkim i biotičkim čimbencima, obilježja šuma uvjetovana su i čovjekovim djelovanjem. Za potrebe ovog istraživanja odabrana su četiri utjecaja na šumski ekosustav: i) povremene sezonske poplave, ii) povišene koncentracije metala u tlu i šumskom listincu, iii) jednodobno gospodarenje šumom, iv) izolacija šumskih staništa. Istraživanje je provedeno na području Parkova prirode Medvednica i Papuk, u Zoološkom rezervatu Varoški lug, te je napravljena i metaanaliza literaturnih podatka o nalazima trčaka u Gorskom kotaru. Rezultati su pokazali: i) da se morfološkim značajkama mogu odvojiti populacije vrste C. ullrichi u poplavnim i brdskim šumama, ii) da je odgovor na onečišćenje ksenobioticima (Pb i Cd) vrsno specifičan, i povezan sa životnim strategijama a ne taksonomskom srodnosti vrsta, iii) potvrdili MIB metodu kao pouzdanu u utvrđivanju kvalitete šuma različite starosti i ukazali na ekološku važnost prašumskih kompleksa, iv) da se planinski šumski ekosustavi na Medvednici razlikuju po većoj sposobnosti rasprostranjenja prisutnih vrsta trčaka, te manjim udjelom šumskih specijalista od kontinuirane šumske površine u Gorskom kotaru.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1193080-1206 - Raznolikost i ekologija člankonožaca zaštićenih krških područja Hrvatske (Kučinić, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb