Pregled bibliografske jedinice broj: 458398
Testiranje genetske varijabilnosti hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) iz sjemenskih sastojina u Hrvatskoj – prvi rezultati
Testiranje genetske varijabilnosti hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) iz sjemenskih sastojina u Hrvatskoj – prvi rezultati // Zbornik radova sa znanstvenog skupa "Šume hrasta lužnjaka u promjenjenim stanišnim i gospodarskim uvjetima" / Matić, Slavko ; Anić, Igor (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2009. str. 169-181 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 458398 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Testiranje genetske varijabilnosti hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) iz sjemenskih sastojina u Hrvatskoj – prvi rezultati
(Testing genetic variability of pedunculate oak (Quercus robur L.)from seed stands in Croatia - initial results)
Autori
Bogdan, Saša ; Jelušić, Augustin ; Ivanković, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova sa znanstvenog skupa "Šume hrasta lužnjaka u promjenjenim stanišnim i gospodarskim uvjetima"
/ Matić, Slavko ; Anić, Igor - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2009, 169-181
ISBN
978-953-154-907-3
Skup
Nanstveni skup "Šume hrasta lužnjaka u promjenjenim stanišnim i gospodarskim uvjetima"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.09.2008. - 25.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sjemenska razdjelba; područje provenijencije; morfometrija; žir
(seed delineation; provenance region; morphometric traits; acorn)
Sažetak
Sjemenska razdjelba šuma hrasta lužnjaka provedena je na temelju ekoloških razlika, produktivnosti sastojina i administrativno-gospodarskih posebnosti u području kontinentalnog i submediteranskog područja Hrvatske (NN 107/08). Šume hrasta lužnjaka podijeljene su na tri sjemenske zone, te je preporučeno da sjemenskim i sadnim materijalom treba prometovati unutar pojedinih zona. Sjemenska zonacija uvjetovana je Uputama Europske Unije o prometu šumskim reprodukcijskim materijalom (Council Directive 1999/105/EC) i hrvatskog Zakona o šumskom reprodukcijskom materijalu (NN 140/05). Temelj za pravilnu sjemensku razdjelbu trebale bi biti genetski uvjetovane razlike između pojedinih zona odnosno provenijencija. S ciljem verifikacije opravdanosti postojećih zona u Hrvatskoj, a na temelju dosadašnjih spoznaja o genetskoj varijabilnosti vrste općenito, započeto je s istraživanjima genetske varijabilnosti hrasta lužnjaka u području njegova prirodnog areala u našoj zemlji. S tim u svezi, prikupljeno je sjeme iz većeg broja tzv. priznatih sjemenskih sastojina čija je osnovna uloga izvorište sjemena za potrebe obnove gospodarskih sastojina. U ovom se radu prikazuju prvi rezultati morfometrijske analize sjemena hrasta lužnjaka iz 17 uzorkovanih sjemenskih sastojina koje reprezentiraju kompletan areal vrste u Hrvatskoj. Iz svake je sastojine prikupljeno sjeme sa po 25 stabala, a na uzorku od prosječno 30 sjemenki po stablu izmjereni su duljina, maksimalna širina i masa svakog žira, te je na temelju duljine i širine izračunat volumen žira prema formuli za izračunavanje volumena valjka. Analiza varijance provedena je MIXED procedurom u SAS-u, a analizirani su: fiksni efekt važećih sjemenskih zona, te slučajni efekti populacija unutar zona i stabala unutar populacija. Cilj analize varijance bio je utvrditi značajnost međuzonskih, međupopulacijskih i unutarpopulacijskih razlika za istraživana svojstva sjemena. Rezultati su pokazali da se važeće sjemenske zone nisu statistički značajno razlikovale niti za jedno analizirano svojstvo žira. Nadalje, uzorkovane sjemenske sastojine su se međusobno statistički značajno razlikovale u svim istraživanim svojstvima sjemena. Najveće prosječne dimenzije imali su žirevi iz sjemenske sastojine kasnolistajuće forme hrasta lužnjaka Domačaj-Kovačevački lug (Šumarija Karlovac), dok su najmanje dimenzije imali žirevi iz sastojine Česma (Šumarija Bjelovar). Utvrđene međupopulacijske razlike nisu odgovarale postojećoj sjemenskoj razdjelbi tj. nisu potvrdile obrazac geografske pravilnosti. Utvrđena je i statistički značajna unutarpopulacijska varijabilnost istraživanih svojstava sjemena (razlike između stabala unutar populacija).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
024-0242108-2099 - Oplemenjivanje i šumsko sjemenarstvo (Ivanković, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
068-0242108-0425 - Očuvanje genofonda i oplemenjivanje šumskog drveća nizinskih šuma (Kajba, Davorin, MZOS ) ( CroRIS)
068-0242108-2773 - Varijabilnost i očuvanje genofonda plemenitih listača u Hrvatskoj (Idžojtić, Marilena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko,
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije