Pregled bibliografske jedinice broj: 458380
Odabir parametara miniranja pri iskopu tunela ovisno o kategorijama karbonatnih stijenskih masa
Odabir parametara miniranja pri iskopu tunela ovisno o kategorijama karbonatnih stijenskih masa, 2009., doktorska disertacija, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 458380 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odabir parametara miniranja pri iskopu tunela ovisno o kategorijama karbonatnih stijenskih masa
(Blasting....)
Autori
Šintić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.12
Godina
2009
Stranica
130
Mentor
Ester, Zvonimir
Ključne riječi
miniranje; tunel; kategorizacija stijena
(blasting; tunnel; rock categorization)
Sažetak
Intenzivnu i ubrzanu izgradnju prometne infrastrukture u Hrvatskoj od kraja prošlog stoljeća do danas obilježava i izgradnja velikog broja cestovnih tunela, posebno na prometnim pravcima Zagreb - Split - Dubrovnik i Zagreb - Rijeka. Pri tome su svi tuneli probijani isključivo koncepcijom nove austrijske tunelske metode (NATM), a u većini slučajeva tehnologijom bušenja i miniranja. Takvom trendu je pridonijela činjenica da se većina radova na proboju tunela izvodi u raznim vrstama vapnenaca, vapnenačkih lapora, laporovitih vapnenaca, pješčenjaka i breča, gdje su česte promjene kategorija stijenske mase i pojave raznih speleoloških objekata, od površinskih vrtača do podzemnih špilja i kaverni. U takvim uvjetima naglih promjena geoloških i geotehničkih uvjeta veliku važnost u izgradnji tunela ima dobro poznavanje geomehaničkih svojstava stijene i primjena tih svojstava u projektiranju i izvedbi radova. U projektiranju i iskopu tunela prihvaćen je Geomehanički ili RMR (Rock Mass Ratio) sistem koji je razvio Bienawski (1989) kao numerički sistem ocjenjivanja uvjeta u stijeni. Stijensku masu se ocjenjuje preko šest parametara i kategorizira ukupnim zbrojem bodova tih parametara u jednu od pet kategorija. Na temelju svih podataka o stijeni određuju se parametri čvrstoće osnovnog stijenskog materijala, izvodi se proračun stabilizacije podzemnog iskopa i određuju prognozni elementi primarne podgrade. Veliku važnost kod proboja tunela ima odabrani način bušenja i miniranja kao sastavni dio iskopa metodologijom NATM, jer o dobro izvedenom miniranju ovisi brzina napredovanja, stabilnost konture poslije miniranja, količina ugrađenih elemenata primarne podgrade, kao i ukupna stabilnost tunela i sigurnost izvođenja radova. Cilj ovog rada je povezati poznate podatke o stijenskoj masi sa proračunom optimalnih parametara bušenja i miniranja, jer za njih trebaju vrijediti iste postavke kao i za proračun geotehničke stabilnosti konstrukcije. Ti podaci su prvenstveno geomehanička svojstva stijene, gdje ocjena stijene izražena brojem bodova pojedine kategorije daje kvalitetan ulazni podatak za proračun miniranja, isto kao i za način podgrađivanja i stabilizacije podzemnog iskopa. Istraživanja provedena tijekom izgradnje nekoliko tunela na raznim lokacijama u Hrvatskoj dokazala su da proračun miniranja temeljen na geomehaničkim svojstvima stijene daje najpovoljnije rezultate pri iskopu tunela. U ovom radu su obrađeni podaci istraživanja i izvedena analiza dobivenih rezultata, kao i način izvođenja takvog proračuna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951825-1819 - Emulzijski eksplozivi, inicijalna sredstva i djelovanje miniranja na okoliš (Dobrilović, Mario, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Zvonimir Ester
(mentor)