Pregled bibliografske jedinice broj: 458284
DERIVATI DEHIDRACETNE KISELINE KAO LIGANDI I RECEPTORI ANIONA
DERIVATI DEHIDRACETNE KISELINE KAO LIGANDI I RECEPTORI ANIONA, 2009., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 458284 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DERIVATI DEHIDRACETNE KISELINE KAO LIGANDI I RECEPTORI ANIONA
(DEHYDROACETIC ACID DERIVATIVES AS LIGANDS AND ANION RECEPTORS)
Autori
Užarević, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.12
Godina
2009
Stranica
162
Mentor
Cindrić, Marina
Ključne riječi
okso spojevi molibdena i vanadija; derivati dehidracetne kiseline; supramolekulski kompleksi; anionski receptori
(oxo-complexes of molybdenum and vanadium; dehydroacetic acid derivatives; supramolecular complexes; anion receptors)
Sažetak
Tijekom istraživanja koordinacijske kemije okso spojeva molibdena(VI), molibdena(V), vanadija(V), vanadija(IV), sintetizirano je sedam derivata dehidracetne kiseline, DHA, kao liganada. Ispitane su koordinacijske sposobnosti liganada u sintezi kompleksnih spojeva prijelaznih metala i supramolekulskih «ligand–anion» kompleksa. Dobiveni ligandi i supramolekulski kompleksni spojevi koriste se kao sintoni za izgradnju novih, funkcionalnih materijala, pri čemu važnu ulogu imaju nekovalentne interakcije, koje rezultiraju nastajanjem supramolekularnih sustava. U reakcijama dehidracetne kiseline s derivatima 2-aminopiridina dobiveni su novi β, δ-ketoderivati piridopirimidina koji su se pokazali dobrim didentatnim ligandima za kompleksiranje na kationske jezgre oksomolibdenskih i oksovanadijevih vrsta. Enamin dobiven u reakcijama dehidracetne kiseline s premošćujućim dietilentriaminom (H3L2) pokazao je visok potencijal za vezanje različitih anionskih vrsta. Ova fleksibilna molekula prilikom vezanja aniona stvara supramolekulske receptore prilagođavanjem konformacije u skladu s geometrijom i bazičnosti molekula gosta (aniona). Ovakav se tip spojeva uspješno koristi u polju provođenja signala i izgradnji molekulskih senzora, a u čemu bi se i ovaj spoj mogao pokazati zanimljivim. Dobiveni produkti su identificirani i okarakterizirani na osnovi podataka dobivenih primjenom različitih metoda identifikacije, kao što su na pr. IR, NMR, difrakcija rentgenskih zraka na monokristalnom i polikristalnom uzorku. Ispitana su im termička svojstva, metodama TGA i DSC. Na osnovu opažanja u ponašanju, te saznanja o stabilnosti, sastavu i građi liganada, ispitane su njihove koordinacijske i selektivne sposobnosti na pojedine kemijske vrste, te odnos građe i funkcije liganda i dobivenih kompleksa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191342-1082 - Novi kompleksni spojevi i materijali-kemijski i biološki katalizatori (Cindrić, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb