Pregled bibliografske jedinice broj: 45705
Zagađenost tla visoko stabilnim organskim materijalima i njegova sanacija 5. In situ procesi sanacije tla zagađenih visokostabilnim organskim zagađivalima
Zagađenost tla visoko stabilnim organskim materijalima i njegova sanacija 5. In situ procesi sanacije tla zagađenih visokostabilnim organskim zagađivalima // Hrvatska vodoprivreda, 10 (2001), 103; 30-37 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 45705 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zagađenost tla visoko stabilnim organskim materijalima i njegova sanacija
5. In situ procesi sanacije tla zagađenih visokostabilnim organskim zagađivalima
(Soil contamination by highly stable organic materials and its remediation.
5. In-situ remediation of soil contaminated by highly stable organic contaminants)
Autori
Picer, Mladen ; Vrhovski, Irena
Izvornik
Hrvatska vodoprivreda 10
(2001), 103;
30-37
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
PCB; DDT; ratni otpad; sanacija zemljišta; in situ sanacija
(PCB; DDT; war waste; soil remediation; in situ remediation)
Sažetak
U ovom radu detaljnije smo diskutirali o in-situ tehnikama sanacije tla. Spomenute termalne tehnike su in-situ vitrifikacija (ISV) i termalna desorpcija koja je isplativa metoda za remdijaciju na dubinama tla manjim od 30 cm. Biološke metode uključuju kompostiranje, sekvencijalni anaerobno-aerobni postupak, primjenu površinski aktivnih tvari, te prirođenih i posebno uzgojenih mikroorganizama kao što su Mycobacterium sp., Arthrobacter sp. i Comamonas testosteroni. Tako u studiji optimizacije kompostiranja tla zagađenog eksplozivima u Umatilla Army Depot Activity (Umatilia, OR) koncentracije izlučivih eksploziva su se smanjile u nekim slučajevima za više od 90%. Primjenom sekvencijskog anaerobno-aerobnog postupka primjećeno je smanjenje PCB od 70%. Za remedijacjiu lokalnih podzemnih voda i tla zagađenih derivatima nafte, primjenjena je smjesa bakterija postojećih u tlu. Dodatkom surfaktanata povećava se topivost PCB. Pod ostale metode ubrajaju se in-situ stabilizacija odnosno solidifikacija i stvaranje barijere od polimernog gela kojima se spriječava dalji prodor kontaminanata u tlo. Molekule stabilnog zagađivala mogu se i fotodegradirati. Prototip fotokemijskog reaktora uništio je 47% ostataka Aroclora 1260 nakon 21 sata osvjetljavanja pomoću fluoroscentne lampe. Primjenjuje se još in-situ ekstrakcija biološki razgradivim otapalima, te ispiranje sa surfaktantima. Kako bi se izbjegli nedostaci pojedinih tehnika, one se međusobno kombiniraju. Prakticira se superkritična fluidna ekstrakcija sa γ-radiolizom, te bioventiliranje koje je naročito prihvatljivo zbog niskih troškova i minimalnog mjenjanja svojstava terena. Na kršu Hrvatske, konkretno na područjima oštećenih trafo-postrojenja u Zadru, Bilicama kod Šibenika te Komolcu u Rijeci Dubrovačkoj utvrđeno je da postoji zagađenost zemljišta polikloriranim bifenilima. Najviše razine istraživanih zagađivala na području TS Zadar - 214 ppm, ukazuju na značajne životne rizike za osoblje trafostanice na samome lokalitetu ali i za stanovnike koji se nalaze stotinjak i više metara od samog mjesta udesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA