Pregled bibliografske jedinice broj: 456773
Kulturalna događanja kao znakovi vremena
Kulturalna događanja kao znakovi vremena // Riječki teološki časopis, 33 (2009), 1; 33-50 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, ostalo)
CROSBI ID: 456773 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kulturalna događanja kao znakovi vremena
(Cultural Happening as a Sign of Time)
Autori
Gašparović, Darko
Izvornik
Riječki teološki časopis (1330-0377) 33
(2009), 1;
33-50
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, ostalo
Ključne riječi
vjera; kultura; pastoral; Drugi; umjetnost; ljepota; via pulchritudinis; Isus Krist
(culture; faith; pastoral; Other; arts; beauty; via pulchritudinis; Jesus Christ)
Sažetak
Relacija vjere i kulture razmatra se pod dvostrukim vidom: teološkim i pastoralnim. Sveto i profano uspostavljaju se i prožimaju tijekom povijesti. P. Tillich, istaknuti teolog kulture, tvrdi da su religija i kultura komplementarne. To pokazuje vrlo kratak povijesni pregled problema s težištem na univerzalizmu poruke svetoga Pavla. Potom se razmatra problem Drugoga i Drugosti, s ekscerptima iz značajnih djela filozofa A. Badioua i antropologa J. Vaniera. U svojevrsnome umetku iznošenja osobnoga iskustva, autor evocira spoznaje stečene tijekom dvogodišnjega boravka u Južnoj Koreji. Polazeći na razmatranje suodnosa kulture, umjetnosti i ljepote rad uzima u razvid i iscrpno navodi ključna mjesta iz Pisma umjetnicima pape Ivana Pavla II. (1999.) i dokumenta Papinskoga vijeća za kulturu Via pulchritudinis / Commino privilegiato d'evangelizzazione e di dialogo (2006.). U novoj evangelizaciji kao nužnoj potrebi odgovara na izazov globalizacije i sekularizacije uviđaju se tri puta ljepote: 1. ljepota stvaranja, 2. ljepota umjetnosti i 3. ljepota Krista kao modela i prototipa kršćanske svetosti. Kršćanski se odgovor traži u intenzifikaciji odgoja na temeljima kršćanskoga morala, etike i estetike, te naučavanju autentične filozofije prirode i teologije stvaranja. Strategija interaktivnoga dijaloga s umjetnicima sadržana je u pismu Ivana Pavla II. U kojemu se poziva na održanje prisnoga saveza između evanđelja i umjetnosti kao baštine prošlosti i zaloga budućnosti. Zaključno, razmatra se uloga liturgije u suvremenoj umjetnosti sa zaključkom da ona, usprkos ugrozi relativizmom i bezrazlikovnim pluralizmom, nije presušila. Navode se neki primjeri iz današnje umjetničke prakse u Hrvatskoj. konačan odgovor na sve dileme što ih postavlja tema rada upućuje na poziv Ivana Pavla II. da ljudi širom otvore vrata Kristu, što je potvrdio i osnažio i Benedikt XVI. U nastupnoj propovijedi svoga pontifikata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0171685-0902 - (Post)tranzicijski diskurs: reprezentacija, simulacija i identifikacija (Biti, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Darko Gašparović
(autor)