Pregled bibliografske jedinice broj: 456628
Eva Verona i Seymour Lubetzky: rasprava o zadacima abecednog kataloga
Eva Verona i Seymour Lubetzky: rasprava o zadacima abecednog kataloga // Izazovi pisane baštine: zbornik radova u povodu 7. obljetnice živoa Aleksandra Stipčevića / Aparac-Jelušić, Tatjana (ur.)., 2005. str. 103-122
CROSBI ID: 456628 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Eva Verona i Seymour Lubetzky: rasprava o zadacima abecednog kataloga
(Eva Verona and Seymour Lubetzky: two views on the functions of the alphabetical catalogue rasprava o zadacima abecednog kataloga)
Autori
Willer, Mirna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Izazovi pisane baštine: zbornik radova u povodu 7. obljetnice živoa Aleksandra Stipčevića
Urednik/ci
Aparac-Jelušić, Tatjana
Grad
Osijek
Godina
2005
Raspon stranica
103-122
ISBN
953-6456-591
Ključne riječi
Eva Verona, Seymour Lubetzky, zadaci aecdnog kataloga
(Eva Verona, Seymour Lubetzky, functions of the alpabetical catalogue)
Sažetak
Eva Verona i Seymour Lubetzky, međunarodno priznati teoretičari kataloga, pozvani su da na Međunarodnoj konferenciji o načelima katalogizacije održanoj u organizaciji IFLA-e u Parizu od 9. do 18. listopada 1961. iznesu svoje stavove o zadacima kataloga kako su bili definirani u Nacrtu Načela. Treći je pozvani referat, koji je analizirao dva oprečna pristupa koji su zastupali Verona i Lubetzky, podnio Leonard J. Jolley. Relevantnost postavljenih pitanja i stavova iznesenih prije četrdesetčetiri godine nije samo od teorijskog i povijesnog interesa. Ti su stavovi snažno utjecali na rasprave i učenje o zadacima kataloga, ugrađeni su u teoriju kataloga druge polovice dvadesetog stoljeća, kataložne pravilnike i time u praksu izrade abecednih kataloga – rezultate Veronina i Lubetzkyjeva sagledavanja zadataka kataloga možemo procijeniti u svakom trenutku kad postavimo upit katalogu i dobijemo odgovor. Pitanje jesu li pronađene jedinice zadovoljavajući odgovor na naš upit i, ako nisu, zašto nisu može se razmotriti na pozadini rasprave koju su vodili premda su se otada dogodile značajne promjene na području katalogizacije. To su, u najkraćim crtama, razvoj formata za strojno čitljivo katalogiziranje (MARC) i obnovljene rasprave u tom kontekstu o tomu je li potrebno ukinuti koncept glavne kataložne jedinice, pomak terminologije uslijed promjene tehnologije od kataloga na listićima na online katalog, kao npr. koncept pristupnice, i prihvaćanja relacijskog modela FRBR-a koji je dualizam knjiga-djelo učetverostručio, aktualiziranje problema jedinstvenih odrednica u okviru međunarodne razmjene autoriziranih podataka za imena/nazive autora i naslova i time funkcije preglednih zapisa u integriranim knjižničnim sustavima i međunarodnom mrežnom okruženju, pojava elektroničke građe te implementacija web tehnologija u pomagala za pretraživanje kataloga.
Izvorni jezik
Hrvatski