Pregled bibliografske jedinice broj: 456623
Regulacija profesija u EU i institucionalne promjene u Hrvatskoj: samoregulacija putem komora?
Regulacija profesija u EU i institucionalne promjene u Hrvatskoj: samoregulacija putem komora? // Međunarodna konferencija, Hrvatska i Europska unija: integracijske strategije i kreiranje javnih politika
Zagreb, Hrvatska, 2010. (ostalo, nije recenziran, neobjavljeni rad)
CROSBI ID: 456623 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Regulacija profesija u EU i institucionalne promjene u Hrvatskoj: samoregulacija putem komora?
(Regulation of the Professions in the EU and Institutional Changes in Croatia: Self-regulation via Chambers?)
Autori
Musa, Anamarija ; Džinić, Jasmina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, ostalo
Skup
Međunarodna konferencija, Hrvatska i Europska unija: integracijske strategije i kreiranje javnih politika
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.03.2010. - 27.03.2010
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
pružanje usluga; profesionalne djelatnosti; samoregulacija; novi model upravljanja; komore
(providing services; professional activities; self-regulation; new mode of governance; chambers)
Sažetak
Slobodno pružanje usluga na unutarnjem tržištu jedna je od četiri temeljne slobode na kojima počiva europski projekt. U posljednjem desetljeću EU nastoji ukloniti ograničenja punom ostvarenju te slobode, kroz deregulaciju i ujednačavanje uvjeta za obavljanje pojedinih profesionalnih djelatnosti na razini nacionalnih država. U tom smislu usvojena je i Direktiva 2005/36/EZ o priznavanju stručnih kvalifikacija. Istovremeno, europsko upravljanje usmjereno je i na promicanje bolje regulacije u okviru koje se samo-regulacija javlja kao jedan od novih oblika upravljanja (new modes of governance), posebno pogodan za regulaciju profesija. Tekst se bavi odnosom europskih politika i institucionalnog okvira u nacionalnim državama, točnije odnosom regulacije unutarnjeg tržišta na primjeru profesionalnih usluga i njihove regulacije te promjena u javnom sektoru i načinima regulacije općenito. Na primjeru Republike Hrvatske u procesu pridruživanja EU prikazuje se problematika i ograničenja europskog pravnog okvira za profesionalne usluge, kao što su liječnici i druge medicinske struke, arhitekti, pravnici i sl. Posebno se razmatra institucionalni setting u smislu sve većeg broja komora kao strukovnih udruženja koje u novoj podjeli uloga preuzimaju samoregulirajuće ovlasti uz posebne javne ovlasti kao što su licenciranje i druge. Metode prikupljanja podataka uključuju analizu pravnih propisa, dokumenata te intervjue u odabranim komorama. Zaključak je usmjeren na isticanje potrebe za jačanjem institucionalnog kapaciteta komora kao centralnih točaka u funkcionalnom povezivanju unutar EU, posebno radi promicanja interesa struke, ali i zaštite nacionalnih interesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Politologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2515 - Europeizacija hrvatske javne uprave: utjecaj na razvoj i nacionalni identitet (Koprić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb