Pregled bibliografske jedinice broj: 4559
Višenamjenski kanal Dunav - Sava i obnova riječne plovidbe u Hrvatskoj
Višenamjenski kanal Dunav - Sava i obnova riječne plovidbe u Hrvatskoj // Sabor hrvatskih graditelja ´96 / Simović, V. (ur.).
Cavtat, Hrvatska: Hrvatski savez građevinskih inženjera (HSGI), 1996. str. 945-967 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 4559 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Višenamjenski kanal Dunav - Sava i obnova riječne plovidbe u Hrvatskoj
Autori
Pršić, M ; Marušić, J
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Sabor hrvatskih graditelja ´96
/ Simović, V. - : Hrvatski savez građevinskih inženjera (HSGI), 1996, 945-967
Skup
Sabor hrvatskih graditelja ´96
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 07.11.1996. - 09.11.1996
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
unutrašnja plovidba; Hrvatska; plovni kanal
(inland navigation; Croatia; navigation canall)
Sažetak
Višenamjensko značenje budućeg kanala sadržano je u njegove tri glavne funkcije: navodnjavanje, plovidba, odvodnja, i nizu sporednih. Glede navodnjavanja ideja je kanala Dunav-Sava da se u sliv Biđ-Bosuta dovede nedostatna voda za tu svrhu. Glede plovidbe ideja je kanala da bude jedna od 3 karike kombiniranog plovno-željezničkog prometnog koridora Podunavlje-Jadran što neovisnijeg o susjedima. Glede vodogospodarskih potreba ideja je da se kanalom spoje slivovi Biđ-Bosuta i Vuke, i poboljša odvodnja tako da se u Dunav odvode vode Vuke kao i dosad, ali i prekomjerne količine velikih voda Biđ-Bosuta koje sada povremeno plave najniže terene Biđ-bosutskog polja. Sadašnje aktivnosti u vezi osnivanja kanala, geomehanički istražni radovi, izrada studije utjecaja na okoliš, novelacija idejnog projekta i izrada konačne studije opravdanosti, financijski su poduprti od vlade Republike Hrvatske iz državnog proračuna. Buduće aktivnosti u vezi osnivanja kanala odnose se na usvajanje državne prometne strategije koja će uključiti koridor Podunavlje-Jadran, pokretanje razrade ili novelacije idejne tehničke dokumentacije cijelog tog prometnog sustava s paralelnim projektnim aktivnostima u vodoprivredi i elektroprivredi, te na postavljanje međunarodnih političkih, pravnih i gospodarskih, pretpostavki za spomenute tehničke elaborate odnosno građevine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo