Pregled bibliografske jedinice broj: 455509
Tko su korisnici Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku?
Tko su korisnici Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku? // Psihologija i nasilje u suvremenom društvu - Zbornik radova znanstveno-stručnog skupa Psihologija nasilja i zlostavljanja / Kolesarić, Vladimir (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2007. str. 233-241 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 455509 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tko su korisnici Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku?
(WHO ARE THE RESIDENTS OF THE FAMILY VIOLENCE SHELTER IN OSIJEK?)
Autori
Babić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Psihologija i nasilje u suvremenom društvu - Zbornik radova znanstveno-stručnog skupa Psihologija nasilja i zlostavljanja
/ Kolesarić, Vladimir - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2007, 233-241
ISBN
978-853-6456-78-9
Skup
Psihologija nasilja i zlostavljanja
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 30.11.2006. - 01.12.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
obiteljsko nasilje; sklonište; žene djeca
(family violence; shelter; women; children)
Sažetak
Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku djeluje od 2000. g., kada je Osječko-baranjska županija pokrenula jednu od inicijativa u sklopu projekta zaštite zlostavljanih žena i djece na ovom području, osobito kao posljedica izuzetno teških ratnih iskustava kojima je cijelo područje bilo izloženo, i jedino je u slavonskoj regiji. Kapacitet smještaja je ukupno 20 žena i djece, ali ne zadovoljava trenutne potrebe. U posljednjih godinu dana uočava se povećani broj zahtjeva za prihvat i smještaj žrtava nasilja u Sklonište. Taj po-rast posljedica je donošenja Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji koji obve-zuje sve sudionike protokola na hitnu i djelotvornu intervenciju, kao i povećane senzbili-zacije javnosti za ovo pitanje. Program psihosocijalne pomoći i zaštite koji se provodi u Skloništu ima za cilj fizič-kom zaštitom, psihosocijalnom i savjetodavnom pomoći, informiranjem o različitim pra-vima i osposobljavanjem za samostalni život, osnažiti ženu i pomoći joj u rješavanju problema zbog kojih je došla. Korisnicama Skloništa osiguran je smještaj, hrana, sred-stva za osobnu higijenu, pomoć socijalnog radnika, pravnika, socijalnog pedagoga i psi-hologa, kao i sudjelovanje u kreativno-radnim aktivnostima. U Skloništu se osobita briga vodi o djeci koja su često žrtve, a gotovo uvijek svje-doci nasilničkog ponašanja u svojim obiteljima. Osim već spomenutih stručnjaka, s dje-com nekoliko puta tjedno radi i odgojiteljica ostvarujući programe prevencije nasilja putem različitih kreativnih i pedagoških radionice. Žene u Skloništu borave do 6 mjeseci, a ako u tom razdoblju uz sve poduzete korake nisu uspjele na neki način razriješiti svoju životnu situaciju, smještaj im se može i produ-žiti. Cilj ovog prikaza je barem djelomično odgovoriti na pitanja tko su žene i djeca ko-risnici Skloništa, zbog čega su morali napustiti svoje domove i kamo odlaze nakon izlas-ka iz Skloništa.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301683-1402 - Mjerenje latentnih psiholoških svojstava: Dispozicije i procesi ličnosti (Buško, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Ana Babić Čikeš
(autor)