Pregled bibliografske jedinice broj: 45492
Pokušaj validacije skale za mjerenje osjećaja koherentnosti
Pokušaj validacije skale za mjerenje osjećaja koherentnosti // XII Dani psihologije u Zadru, Sažetci radova / Ilija Manenica (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2000. (ostalo, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 45492 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pokušaj validacije skale za mjerenje osjećaja koherentnosti
(An attempt of validation of Sense of coherence scale)
Autori
Buntić-Pejaković, Željana ; Lacković-Grgin, Katica ; Vulić-Prtorić, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XII Dani psihologije u Zadru, Sažetci radova
/ Ilija Manenica - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2000
Skup
XII Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 25.05.2000. - 27.05.2000
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Osjećaj koherentnosti; psihometrijske značajke; validacija
(Sense of coherence; psychometric properties; validation)
Sažetak
Antonovsky (1979, 1987) uvodi konstrukt salutogeneze kako bi opisao kako se ljudi nose sa stresom i ostaju zdravi, pri čemu mu je sržni koncept osjećaj koherentnosti. Osjećaj koherentnosti prema Antonovskom je globalna orjentacija koja izražava opseg u kojem netko ima ispunjujući i trajan, dinamičan osjećaj povjerenja da (1) su podražaji koji proizlaze iz internalne i eksternalne okoline, tijekom života, strukturirani, prediktabilni i objašnjivi; (2) su mu dostupni resursi za suočavanje sa zahtjevima proizašlim iz tih podražaja; (3) su ti zahtjevi izazovi vrijedni investiranja i angažmana. Postuliran kao stabilna dispozicija ličnosti koja služi u domeni očuvanja zdravlja, osjećaj koherentnosti sastoji se, prema Antonovskom, iz tri različite ali međusobno povezane dimenzije: razumljivosti, izvodljivosti i smislenosti.
U cilju utvrđivanja psihometrijskih značajki prijevoda Upitnika orijentacije ka životu (Antonovsky, 1987) i odnosa osjećaja koherentnosti sa neuroticizmom, općom samoefikasnošću i osobnom kontrolom razvoja provedeno je ispitivanje na uzorku od 210 ispitanika dobi od 19 do 34 godine. Dobiveni rezultati nisu potvrdili pretpostavljenu trofaktorsku strukturu osjećaja koherentnosti. Konfirmatornom faktorskom analizom zajedničkih faktora dobiven je jedan faktor koji objašnjava skromnih 19% ukupne varijance rezultata postignutih na skali. Od ukupno 29 čestica šest ih nije značajno zasićeno izdvojenim faktorom, a i u analizi pouzdanosti pokazale su se neznačajne korelacije tih čestica s ukupnim rezultatom. Dobivena skala od 23 čestice ima solidnu pouzdanost (Cronbach alpha je 0.86).
Osjećaj koherentnosti je značajno povezan s neuroticizmom (r=-0.60), s općom samoefikasnošču (r=0.52), s primarnom kontrolom razvoja (r=0.38), sa sekundarnom kontrolom razvoja (r=-0.29) i s tercijarnom kontrolom razvoja (r=-0.37). Iako je osjećaj koherentnosti, nastao u domeni socioloških razmatranja odnosa suočavanja sa stresom i očuvanja zdravlja pokazuje značajnu i smislenu povezanost s ranije dobro ustanovljenim i validiranim psihološkim konstruktima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija