Pregled bibliografske jedinice broj: 454406
Značajne patogene gljive izolirane s velikog čička i krpaste češljugovine
Značajne patogene gljive izolirane s velikog čička i krpaste češljugovine // Glasilo biljne zaštite - sažeci 54. seminara biljne zaštite / Cvjetković, Bogdan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2010. str. 10-11 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 454406 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značajne patogene gljive izolirane s velikog čička
i krpaste češljugovine
(Pathogenic fungi isolated from Arctium lappa and
Dipsacus laciniatus)
Autori
Ćosić, Jasenka ; Vrandečić, Karolina ; Jurković, Draženka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Glasilo biljne zaštite - sažeci 54. seminara biljne zaštite
/ Cvjetković, Bogdan - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2010, 10-11
Skup
54. seminar biljne zaštite
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.02.2010. - 12.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Fusarium ; Diaporthe ; patogenost ; pšenica ; soja
(Fusarium ; Diaporthe ; pathogenicity ; wheat ; soybean)
Sažetak
Dobro je poznato da korovi mogu biti alternativni domaćini uzročnicima bolesti kultiviranih vrsta i na taj način izvor zaraze za uzgajane vrste i most između dvije vegetacijske godine. Za razliku od korovnih vrsta prisutnih u usjevima koje redovito suzbijamo, površine uz oranice najčešće nisu dovoljno održavane i zakorovljene su. Korovi ruderalnih staništa veliki čičak (Arctium lappa L.) i krpasta češljugovina (Dipsacus laciniatus L.) vrlo su rasprostranjeni uz putove, kanale i oranice na području istočne Hrvatske. Stoga smo tijekom šest godina (2004.-2009.) prikupili navedene korove s osam lokacija: Karanac, Mirkovac i Kneževi Vinogradi u Baranji te Osijek, Aljmaš, Krndija, Bošnjaci i Županja u istočnoj Slavoniji. Fusarium vrste izolirali smo s korijena sakupljenih biljaka na kojima nije bilo makroskopski vidljivih znakova zaraze. Determinacija je obavljena na temelju morfoloških karakteristika. Diaporthe/Phomopsis vrste izolirali smo sa stabljika prikupljenih korova na kojima smo uočili izbljedjela područja s peritecijima odnosno piknidima (ovisno o vrsti patogena). Determinacija je obavljena na temelju morfoloških karakteristika i molekularnim metodama. S velikog čička izolirali smo Fusarium graminearum, Diaporthe phaseolorium var. sojae, Diaporthe helianthi i Diaporthe sp., a s krpaste češljugovine Diaporthe phaseolorum var. caulivora, Fusarium graminearum i Fusarium verticillioides. Nakon izolacije i determinacije parazita obavili smo testove patogenosti: na pšenici i kukuruzu provjerili smo patogenost Fusarium vrsta, a na soji i suncokretu patogenost Diaporthe vrsta. Izolat D. helianthi bio je srednje patogen za listove, a slabo patogen za stabljike suncokreta. D. phaseolorum var. sojae nije bio patogen za soju, a Diaporthe sp. nije bio patogen niti za soju niti za suncokret. Izolati F. graminearum s obje korovne vrste bili su slabo do srednje patogeni i za pšenicu (klijanci, klasovi) i za kukuruz (klijanci, stabljike, klipovi). Navedeni nalazi Fusarium i Diaporthe/Phomopsis vrsta na velikom čičku i krpastoj češljugovini novi su za Hrvatsku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-079-0730718-0578 - Fuzarijska palež klasova i sadržaj DON-a u zrnu i brašnu (Ćosić, Jasenka, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-079-0790570-2995 - Uloga korova u epidemiologiji bolesti okopavinskih kultura (Vrandečić, Karolina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek