Pregled bibliografske jedinice broj: 454067
Pećnjaci iz drvenog objekta podignutoga na ruševinama srednjovjekovnoga burga Vrbovca kod Huma na Sutli
Pećnjaci iz drvenog objekta podignutoga na ruševinama srednjovjekovnoga burga Vrbovca kod Huma na Sutli // Archaeologia Adriatica, 4 (2010), 325-338 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 454067 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pećnjaci iz drvenog objekta podignutoga na ruševinama srednjovjekovnoga burga Vrbovca kod Huma na Sutli
(Stove tiles from the wooden structure built on the ruins of the medieval castle of Vrbovec near Hum na Sutli)
Autori
Tkalčec, Tatjana
Izvornik
Archaeologia Adriatica (1846-4807) 4
(2010);
325-338
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
burg; arheološka istraživanja; pećnjaci; kasni srednji vijek; rani novi vijek; 16. stoljeće; Klenovec Humski; Hrvatsko zagorje
(castle; archaeological excavation; stove-tiles; late middle ages; early modern age; 16th century; Klenovec Humski; Hrvatsko zagorje)
Sažetak
Niz godina provode se na krajnjem sjeverozapadnome dijelu Hrvatskoga zagorja, kod Huma na Sutli, arheološko-konzervatorska istraživanja burga srednjovjekovnog naziva Vrbovec. Burg se, u rijetkim povijesnim vrelima, spominje u razdoblju od druge polovine 13. pa do u drugu polovinu 15. stoljeća. Arheološka su istraživanja dala podatke i o njegovom ranijem početku kao i o dužem trajanju, odnosno naknadnom korištenju srednjovjekovnog položaja u razdoblju ranog novog vijeka, tj. u 16. stoljeću. Na lokalitetu su pronađeni ostaci drvenog objekta, vjerojatno kule stradale u požaru, a podignute na samim ruševinama srednjovjekovnoga burga. Na osnovi širine ukopa za temelje tog drvenog objekta može se zaključiti da se radilo o zdanju izgrađenome od masivnih drvenih trupaca ili čak višeetažnoj građevini. Pronađeni su i ostaci urušene kaljeve peći. Peć je bila popunjena s tri vrste pećnjaka – pećnjacima s punom prednjom dekorativnom pločom na kojoj je prikazana scena lova , zatim pećnjacima s prednjom perforiranom pločom ukrašenom arhitektonskim motivima i jednostavnim zdjelastim pećnjacima četvrtastog otvora. Prvi tip pećnjaka predstavlja kopiju pećnjaka kakvi su pronađeni i na celjskome burgu gdje su datirani u posljednju četvrtinu 15. i prijelaz 15. na 16. stoljeće. Na osnovi stratigrafije nalaza, tipologije pećnjaka i radiokarbonskih analiza kaljeva se peć s Vrbovca datira u drugu trećinu 16. stoljeća. Premda u povijesnim izvorima nemamo o tome izričitog spomena, ranonovovjekovni horizont života na ruševinama srednjovjekovnog burga Vrbovca valja povezati s velikaškom porodicom Rattkay. Klenovečki burg Vrbovec je ovim pronalaskom postao ne samo arheološki izvor za razdoblje srednjeg vijeka, već i prvorazredni izvor za istraživanje razdoblja ranog novog vijeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb
Profili:
Tatjana Tkalčec
(autor)