Pregled bibliografske jedinice broj: 45343
Novi tehnološki postupak u proizvodnji elektrokontaktnog materijala iz volfram-srebra
Novi tehnološki postupak u proizvodnji elektrokontaktnog materijala iz volfram-srebra // Matrib 2000 / Krešimir Grilec (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2000. str. 211-216 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 45343 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novi tehnološki postupak u proizvodnji elektrokontaktnog materijala iz volfram-srebra
(New technological procedure in the manufacturing electric-contact material from wolfram-silver)
Autori
Milković, Mateo ; Šundrica, Jadran ; Žuvela, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Matrib 2000
/ Krešimir Grilec - Zagreb : Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2000, 211-216
Skup
Matrib 2000
Mjesto i datum
Vela Luka, Hrvatska, 21.06.2000. - 24.06.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
volfram-srebro; tehnološki postupak
(wolfram-silver; technological procedure)
Sažetak
U radu je opisan novi tehnološki postupak u proizvodnji elektrokontaktnog materijala iz volfram-srebra u omjeru 1:1. Na zahjev kupca prišlo se prikupljanju svih raspoloživih podataka o skupini materijala volfram-srebro s 20 do 70% težinskih udjela srebra. Posebna pozornost dala se materijalima približno jednakih udjela srebra i volframa. U radu su navedene vrijednosti električnih vodljivosti i gustoća obiavljene u katalozima proizvođača materijala tog sastava (električna vodljivost od 16 do 42 m/Qmm2, a gustoća od 12 do 14 g/cm3 ). Mnogo uže područje rasipanja tih: fizikalnih svojstava je navedeno u prilogu norme ASTM B 631 93 i katalogu tvrtke Renner. U tim publikacijama pronadeni su i podaci o veličini zrna polaznog volfram praška, te o glavnim proizvodnim fazama. Dalje je opisan tehnološki postupak proizvodnje elektrokontaktnog materijala traženog sastava od proračuna preko receptiranja, miješanja, prešanja, sinteriranja do naknadnog prešanja. Pri probnoj , proizvodnji i izradi nulte serije, praćena je promjena gustoće materijala u ovisnosti o tlaku prešanja, temperature i vremena sinteriranja, te tlaka naknadnog prešanja. Za proizvodnju su odabrane sirovine domaćih proizvođača, najveći tlak prešanja, srednja temperatura i vrijeme sinteriranja, te najveći tlak naknadnog prešanja. Iako se do potrebe odabira navedenih proizvodnih parametara došlo statističkom analizom, naglašava se primjenjivost rezultata unutar ispitivanog područja. Novi tehnološki postupak u proizvodnji elektrokontaktnog materijala s jednakim udjelima srebra i volframa razvijen u tvornici TUP raspoloživim iskustvom i znanjima je rezultirao materijalom gustoće veće srednje vrijednosti i užeg područja rasipanja (12,9 + 0,4 g/cm3 ) od vrijednosti citirane u katalogu poznatog inozemnog proizvođača DODUCO (12,5 + 0,5 g/cm3). Iz kataloških podataka proizvođača te prema normi ASTM B 631 uočava se smjer kojim treba krenuti ukoliko se želi dobiti materijal jos veće gustoće. Ona se postiže dodavanjem male količine nikla, odabirom sitnijih polaznih sirovina, snižavanjem tlaka prešanja, povećavanjem temperature i vremena sinteriranja bez potrebe za naknadnim prešanjem. Za preciznije definiranje optimalnih proizvodnih parametara neophodno je pratiti i promjene električne vodljivosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport