Pregled bibliografske jedinice broj: 453291
Geokemijske i petrološke karakteristike flišnih naslaga doline Slanog potoka
Geokemijske i petrološke karakteristike flišnih naslaga doline Slanog potoka, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Rudarsko-geološko-naftni, Zagreb
CROSBI ID: 453291 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geokemijske i petrološke karakteristike flišnih naslaga doline Slanog potoka
(Geochemical and petrographical characteristics of flysch deposits in the Slani potok valley)
Autori
Prša, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni
Mjesto
Zagreb
Datum
16.07
Godina
2009
Stranica
34
Mentor
Aljinović, Dunja ; Garašić, Vesnica
Neposredni voditelj
Aljinović, Dunja ; Garašić, Vesnica
Ključne riječi
geokemija flišnih sedimenata; erozija; Slani potok; Vinodolska dolina; tenardit
(geochemistry of flysch deposits; erosion; Salty creek; Vinodol valley; thenardite)
Sažetak
Sadržaj mikro i makroelemenata iz analiziranih uzoraka fliša Slanog potoka ukazuje na povišenu količinu natrija, barija i stroncija u usporedbi sa sadržajem istih elemenata iz fliša i tla na flišu u Istri (Peh i dr., 2003). U vezi s utvrđenim povišenjem je pojava minerala tenardita koji se eflorescencijom izlučuje na površini stijena fliša Slanog potoka. Upravo pojava tog minerala može se povezati s raznim oblicima pretjerane erozije prisutne u dolini Slanog potoka. Istraživanje pojave ekscesivne erozije upravo na ovom mjestu dovodi u vezu izlučivanje minerala tenardita odnosno mogućnost njegova izlučivanja zahvaljujući povećanoj, i dostupnoj količini natrija i sumpora. U tu svrhu je bio istražen i sastav pješčenjaka i lapora fliša Slanoga potoka. Potvrđena je pretpostavka o specifičnom sastavu fliša doline Slanog potoka odnosno razlici u sastavu u usporedbi s drugim flišnim terenima. U siliciklastičnoj detritarnoj komponenti pješčenjaka Slanoga potoka nalazi se značajni udio (oko 30%) litičnih fragmenata od kojih valja naglasiti prisutnost vulkanskih stijena (vjerojatno andezita) ili alteriranog vulkanskog stakla. Neutralni plagioklasi iz vulkanskih čestica pješčenjaka trošenjem su mogli dati povećanu količinu natrija u toj mjeri da je moguća kristalizacija tenardita pa je za pretpostaviti da je izvor natrija primaran. Imajući u vidu građu zaleđa Slanog potoka moguće je pretpostaviti da je siliciklastični materijal bio donesen izravno iz zaleđa odnosno da izvorišno područje predstavljaju stijene koje se nalaze u okolici Fužina i Lokvi. To ukazuje na razliku u sastavu fliša ovisno o specifičnostima izvorišnog područja detritusa flišnih stijena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-0000000-3202 - Definicija facijesa u bazi Dinarida i usporedba sa širim tetiskim prostorom (Aljinović, Dunja, MZOS ) ( CroRIS)
195-1953068-2704 - Dinarski krš: geološka evolucija, mineralne sirovine, paleotla i tla (Durn, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
195-1953068-3206 - Magmatizam i mineralna ležišta Dinarskog krškog područja (Garašić, Vesnica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb