Pregled bibliografske jedinice broj: 452704
Vlasi na Tromeđi: suživot u sukobima u graničnim društvima i kulturama Morlakije (16.-17. stoljeće)
Vlasi na Tromeđi: suživot u sukobima u graničnim društvima i kulturama Morlakije (16.-17. stoljeće), 2010., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 452704 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vlasi na Tromeđi: suživot u sukobima u graničnim društvima i kulturama Morlakije (16.-17. stoljeće)
(Vlachs on the Triplex Confinium: coexistence in clashes in borders societes and cultures of the Morlakia (16th-17th century))
Autori
Šarić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.01
Godina
2010
Stranica
299
Mentor
Drago Roksandić
Ključne riječi
Vlasi; Tromeđa (Triplex Confinium); rani novi vijek; vojna krajina; Habsburška Monarhija; Osmansko Carstvo; Mletačka Republika
(Vlachs; Triplex Confinium; Early Modern Age; Military Border; Habsburg Monarchy; Ottoman Empire; Republic of Venice)
Sažetak
U disertaciji se problematizira odnos vlaških društava i civilizacijski i kulturno distinktivnih imperijalnih zbilja na području ranonovovjekovne imperijalne Tromeđe. Pojam Tromeđe koristi se za imperijalno višegraničje u 16. i 17. stoljeću čija se uža prostorna jezgra nalazila u kontaktnoj dinarsko-jadranskoj zoni Novigradskog mora (tzv. "Morlakija"). U radu je primijenjen teorijski koncept višegraničja utemeljen na tradiciji "studija granica". Za istraživanje je bio važan i teorijski pojam "pogranične regije". U tom smislu Tromeđa se promatrala na dva načina: kao rubno području triju suprotstavljenih imperijalnih sila, odnosno kao "treći prostor", tj. pogranična regija fluidnih vanjskih i unutarnjih granica. S obzirom na policentričnu strukturu višegraničja, rad se temeljio na komparativno-historijskoj i interkulturnoj metodi. Ukazuje se također i na nedostatnost koncepata makro- i mikrohistorije u promišljanju Tromeđe i otvara se pitanje "mezorazine" kao modela koji provjerava i povezuje makro i mikro perspektive. Koristeći se ekohistorijskim teorijskim postafvkama, problematiziraju se složeni međuodnosi prostornih i antropogenih struktura planine i "morlačkog svijeta" na Tromeđi, dok se na lokalnoj razini obrađuje povijest osmanske nahije Novi u Lici kao prostora "Tromeđe u malom". U radu se propituje složena i višeslojna predmoderna etnička struktura na Tromeđi, unutar koje je dominirala vlaška sociokulturna komponenta. Usporednom analizom osmanskih, mletačkih i habsburških izvora prati se postanak i razvoj više etnokonfesionalnih skupina vlaške provenijencije (npr. Bunjevci). U skladu s koncepcijama o komunikacijskom i kulturnom pamćenju analiziraju se pjesme Erlangenskog rukopisa kao izvora za kulturno-povijesno istraživanje vlaških društava na Tromeđi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1300855-0860 - Triplex Confinium: hrvatska višegraničja u euromediteranskom kontekstu (Roksandić, Drago, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb