Pregled bibliografske jedinice broj: 452508
Holocenski sedimentacijski procesi u akvatoriju luke Poreč
Holocenski sedimentacijski procesi u akvatoriju luke Poreč, 2009., magistarski rad, Prirodoslovno matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 452508 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Holocenski sedimentacijski procesi u akvatoriju luke Poreč
(Holocen sedimentary processes in the sea area of the Poreč harbour)
Autori
Škaro, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.07
Godina
2009
Stranica
137
Mentor
Bogner, Danijela
Ključne riječi
antropogeni utjecaj; bio/antropoturbacija; luka; holocen; sedimentacija; terigene i biogene čestice
(anthropogenic influence; bio/anthropoturbation; Holocene; port; sedimentation; terrigenous and biogenous particles)
Sažetak
Uslijed kasno pleistocenske-rano holocenske transgresije koja je dovela do stvaranja zaljeva današnje luke Poreč nastaje poluzatvoreno obalno područje u periodu od prije 7500 do 6500 godina BP. Geofizička istraživanja su objavljena u listopadu 2003 godine, te su prikupljeni uzorci sedimenta. Rezultati analiza ukazali su na taloženje holocenskog sedimenta debljine do 8 m, te na trendtaloženja krupnijih čestica bliže obali. Čestice sedimenta su terigenog i biogenog porijekla. Terigene čestice su siliciklastične i sitnozrnate, a u njima su ugrađeni elementi Ni, Co, Fe, mn, K, Ti, Zr, Y, Rb, te radionuklidi 40K, 232Th, 226Ra i 238U. Biogenu komponentu sedimenta čine krupnozrnate i karbonatne česticesa visokim udjelima Ca i Sr, a sadrži i organsku tvar. Povećana koncentracija elemenata Pb, Cu, Zn i Cr te radionuklida 137Csu česticama ukazuje na djelomični antropogeni utjecaj. Prisustvo ovih elemenata u dubljim slojevima sedimenta ukazuje na njegovo miješanje uslijed bio/antropoturbacije, ali i promjene u donosu zagađivala tijekom vremena. Usporedbe udjela elemenata antropogenog porijekla površinskih sedimenata akvatorija luke Poreč ukazuju na njegovo neznatno zagađenje u odnosu na druga svjetska područja. Procijenjena prosječna brzina sedimentacije u području istraživanja je u rasponu od0, 43-1, 6mm/god.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
001-0013077-0845 - Uloga planktonskih zajednica u protoku energije i kruženju tvari u Jadranu (Krstulović, Nada, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split,
Hrvatski hidrografski institut