Pregled bibliografske jedinice broj: 451721
Rezistencija uropatogenih sojeva bakterije Escherichia coli u trudnica i žena generativne dobi u usporedbi s potrošnjom antibiotika u Zagrebu
Rezistencija uropatogenih sojeva bakterije Escherichia coli u trudnica i žena generativne dobi u usporedbi s potrošnjom antibiotika u Zagrebu // Medicinski glasnik Ljekarske komore Zeničko-dobojskog kantona, 7 (2010), 1; 54-59 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 451721 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rezistencija uropatogenih sojeva bakterije Escherichia coli u trudnica i žena generativne dobi u usporedbi s potrošnjom antibiotika u Zagrebu
(Resistance of uropathogenic strains of Escherichia coli in pregnant women and other women in generative ages in comparison with antibiotics consumption in Zagreb)
Autori
Čulig, Josip ; Mlinarić-Džepina, Ana ; Leppée, Marcel ; Vraneš, Jasmina
Izvornik
Medicinski glasnik Ljekarske komore Zeničko-dobojskog kantona (1840-0132) 7
(2010), 1;
54-59
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
infekcije mokraćnog sustava; potrošnja lijekova; trudnoća
(urinary tract infections; drug utilization; pregnancy)
Sažetak
Cilj Usporedba rezistencije uropatogenih sojeva Escherichia coli (UPEC) na antibiotike izoliranih u žena generativne dobi i trudnica u dvogodišnjem razdoblju (2004. i 2008.) u Zagrebu, te usporedba rezistencije i potrošnje antibiotika. Metode Ispitivanje osjetljivosti na 16 antibiotika provedeno je standardnom disk-difuzijskom metodom. Pomoću prikupljenih podataka o potrošnji antibiotika izračunate su definirane dnevne doze (DDD) i DDD na 1000 stanovnika pomoću Anatomsko-Terapijsko-Kemijske (ATK)/DDD metodologije. Podaci o potrošnji antibiotika u trudnoći prikupljeni su anketiranjem 893 žene nakon poroda. Rezultati Tijekom 2004. rezistencija UPEC utvrđena u trudnica nije se razlikovala od rezistencije utvrđene u žena generativne dobi koje nisu bile trudne. osim za amoksicilin i nitrofurantoin gdje je utvrđena statistički značajno viša rezistencija u trudnica (p<0.01). Četiri godine kasnije je opažena statistički značajno češća rezistencija samo na norfloksacin u žena koje nisu bile trudne (p<0, 01). Uspoređujući rezistenciju u 2004. i 2008. godini, u svih žena je zapaženo statistički značajno smanjenje rezistencije na cefaleksin i nitrofurantoin (p<0, 01). Izvanbolnička potrošnja antimikrobnih lijekova u Zagrebu je značajno porasla od 32 na 39 DDD/1000 stanovnika na dan. Najviše upotrebljavani antibiotik bio je koamosiklav, a njegova potrošnja porasla je od 9, 6 na 12, 2 DDD/1000/dan. Amoksicilin ili koamoksiklav je upotrebljavalo čak 9, 6% anketiranih žena tijekom trudnoće. Zaključak Zbog opaženog značajnog pada rezistencije, cefaleksin je lijek izbora u liječenju infekcija mokraćnog sustava žena generativne dobi, te se uz koamoksiklav može davati u trudnoći. Potrebno je i daljnje praćenje rezistencije uzročnika urinarnih infekcija u trudnica, što osigurava učinkovitost empirijske terapije čije su varijacije sužene zbog potencijalno štetnog učinka antibiotika na plod.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
121-0000000-0304 - Istraživanje ustrajnosti pacijenata pri dugotrajnoj terapiji statinima u Zagrebu (Čulig, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
- MEDLINE
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)
- Scopus
- Science Citation Index Expanded (SciSearch)
- Journal Citation Index/Science Edition
- EBSCO