Pregled bibliografske jedinice broj: 451057
Dubrovački spomenici za pohvalu i pokudu
Dubrovački spomenici za pohvalu i pokudu // Sic Ars Deprenditur Arte. Zbornik u čast Vladimira Markovića / Cvetnić, Sanja ; Pelc, Milan ; Premerl, Daniel (ur.).
Zagreb: Institut za povijest umjetnosti, 2009. str. 319-330
CROSBI ID: 451057 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dubrovački spomenici za pohvalu i pokudu
(Dubrovnik Monuments for Praise and Reproach)
Autori
Križić Roban, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Sic Ars Deprenditur Arte. Zbornik u čast Vladimira Markovića
Urednik/ci
Cvetnić, Sanja ; Pelc, Milan ; Premerl, Daniel
Izdavač
Institut za povijest umjetnosti
Grad
Zagreb
Godina
2009
Raspon stranica
319-330
ISBN
978-953-6106-81-3
Ključne riječi
Dubrovnik, javni prostor, povijesni spomenik, urbani kontekst, Spomenik braniteljima
(Dubrovnik, public space, historical monument, urban context, Veterans Monument)
Sažetak
U radu se kritički definiraju polazišta suvremene povijesnoumjetničke teorije i kritike koje početkom 1980-ih godina počinju intenzivno razmatrati problematiku javnog prostora, istražujući složene odnose unutar urbanog konteksta, među kojima raznovrsna estetska rješanja zavise od aktualnog trenutka. Na primjeru Dubrovnika – grada u kojem je primjećen 'nedostatak' javnih spomenika, što govori o osobitom odnosu prema javnom prostoru u kontekstu kojeg su koegzistirali različiti društveni slojevi, ujedinjeni u stvaranju jedinstvene slike grada, ozbiljne i lišene potrebe za isticanjem pojedinaca – problematiziraju se povijesna iskustva i definicija te problematika javnog (gradskog) prostora, od vremena renesanse pa sve do recentnih događaja. Izgradnja gradova – ukupnost urbanog konteksta koji promatramo – u velikoj je mjeri uvjetovana i brojnim političkim odlukama kao neizostavnom dijelu povijesti i društvenih zbivanja, a što se iscrpno razlaže na primjeru Dubrovnika, koji iako pripada u domenu demokratskih političkih obrazaca, i sam postaje mjestom populističkih sadržaja kao naličja metôda njezine eksploatacije. Na temelju recentnih primjera promišlja se konceptualizacija prostora koju je potrebno kritički preispitati upravo zbog prezentacije političke (samo)volje koja činom spomenifikacije mijenja skladnu urbanu paradigmu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
020-0202687-2702 - Modernost, modernizam i postmodernizam u hrvatskoj umjetnosti 20. stoljeća (Kolešnik, Ljiljana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb
Profili:
Sandra Križić Roban
(autor)