Pregled bibliografske jedinice broj: 451037
Socijalna prava u praksi Europskog suda za ljudska prava
Socijalna prava u praksi Europskog suda za ljudska prava, 2009., magistarski rad, Pravni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 451037 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalna prava u praksi Europskog suda za ljudska prava
(Social Rights in the Case Law of the European Court of Human Rights)
Autori
Vezmar Barlek, Inga
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Pravni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
16.11
Godina
2009
Stranica
100
Mentor
Potočnjak, Željko
Ključne riječi
socijalna prava; međunarodna sudska zaštita; Europska konvencija; djelotvornost; margina diskrecije; procesna prava; materijalna prava
(Social Rights; International Court Protection; ECHR; Effectiveness; Margin of Discretion; Procedural Rights; Material Rights)
Sažetak
: Kroz praksu Europskog suda za ljudska prava prikazan je razvoj zaštite socijalnih prava, kao prava koja se izvorno ne štite Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, već im je Sud zaštitu pružio ekstenzivnim tumačenjem konvencijskih odredbi. Imajući u vidu važnost socijalnih prava za građane, njihovu široku primjenu u svakodnevnom životu, a posljedično tome i važnost zaštite tih prava ; razvoj međunarodne sudske zaštite u pojedinačnom slučaju povrede prava, veliko je postignuće. Građaninu pojedinačno jer presuda Europskog suda obvezuje državu, ali i društvu u cjelini jer se kroz praksu međunarodnog suda postižu i zajednički međunarodni standardi. Uočeno je da vrsta i opseg socijalnih prava koja se građanima priznaju u pravilu ovise o socijalnoj politici svake države, što se i u međunarodnom smislu respektira davanjem državama široke granice slobodne procjene. Država štiti vrijednosti koje su sukladne ciljevima njezine socijalne politike, ali i njezinim ekonomskim mogućnostima. Zaštita pred Europskim sudom je djelotvorna jer pojedinac o svojem pravu može polučiti konkretni rezultat – sudsku presudu, koja obvezuje tuženu državu. Socijalnim pravima Sud je pružio zaštitu osiguravajući i u postupcima u kojima se ona ostvaruju, građanima poštovanje svih procesnih jamstava u okviru prava na pošteno suđenje, ali i kroz materijalna prava: pravo vlasništva, pravo na život i zabranu mučenja, prava na poštovanje privatnog i obiteljskog života te s time u svezi zabranu diskriminacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0662501-2528 - Prilagodba hrvatskog radnog i socijalnog prava europskom socijalnom modelu (Potočnjak, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Željko Potočnjak
(mentor)