Pregled bibliografske jedinice broj: 450845
Trend i razvoj projekta korištenja obnovljivih izvora za proizvodnju električne energije s naglaskom na energiju vjetra i Sunca
Trend i razvoj projekta korištenja obnovljivih izvora za proizvodnju električne energije s naglaskom na energiju vjetra i Sunca // Uvodna izlaganja Imaju li nafta i plin energetsku zamjenu u ovom stoljeću? / Zelić, Mirko (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa (HUNIG), 2009. str. 171-186 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 450845 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Trend i razvoj projekta korištenja obnovljivih izvora za proizvodnju električne energije s naglaskom na energiju vjetra i Sunca
(Trends and developments of renewable energy projects for electrical energy production in Croatia with emphasis on wind and solar energy)
Autori
Jelavić, Branka ; Horváth, László ; Bačan Andro
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Uvodna izlaganja Imaju li nafta i plin energetsku zamjenu u ovom stoljeću?
/ Zelić, Mirko - Zagreb : Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa (HUNIG), 2009, 171-186
Skup
5. međunarodni znanstveno-stručni skup o naftnom gospodarstvu: Imaju li nafta i plin energetsku zamjenu u ovom stoljeću
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 29.09.2009. - 01.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
obnovljivi izvori energije; energija vjetra; Sunčeva energija
(renewable energy sources; wind energy; solar energy)
Sažetak
Direktive Europske unije, kao i važeći zakonski propisi Republike Hrvatske potiču korištenje energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji. Da bi taj porast bio moguć potrebno je razviti tržište, koje se u Hrvatskoj, kao i ostalim zemljama EU počelo intenzivnije razvijati tek nakon donesenog zakonodavnog okvira za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora. Očekuje se da će se donošenjem prilagodbe i nadogradnje energetske strategije Republike Hrvatske, postaviti još ambiciozni ciljevi korištenja energije iz obnovljivih izvora. Razvoj projekata korištenja energije vjetra je zamjetan od konstrukcije prve vjetroelektrane Ravne I na otoku Pagu 2005. Trenutačna instalirana snaga svih vjetroelektrana u Hrvatskoj iznosi 60, 15 MW. Podaci Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva govore o puno većem broju projekata u izgradnji: 60 projekata ukupne snage od 2498 MW su dobila prethodno energetsko odobrenje, a 7 projekata ukupne snage 129, 7 MW energetsko odobrenje. U ovom radu će se dati detaljan pregled i analiza tih projekata prema raznim kriterijima (lokacije, instalirane snage, angažirane tvrtke, udjeli na tržištu…). Sunčeva energija predstavlja energetski resurs koji još nije u pravoj mjeri iskorišten, iako Hrvatska, a pogotovo obalni dio raspolaže s dobrim potencijalom Sunčevog zračenja. Osim pojedinačnih instalacija toplinskih kolektora i malih fotonaponskih elektrana na krovovima obiteljskih kuća, realizirano je tek nekoliko projekata korištenja Sunčeve energije za potporu grijanju/pripremu tople vode dok niti jedan veći projekt fotonaponskog sustava nije realiziran. U pripremi je nekoliko većih projekata fotonaponskih sustava. Prikazati će se do sada realizirani projekti i dati će se pregled projekata u realizaciji. Iako su zakonodavni okvir i administrativna procedura dobivanja statusa povlaštenog proizvođača električne energije definirani, još uvijek postoje prepreke u administrativnoj proceduri. Radi olakšavanja i pojednostavljivanja administrativne procedure, potrebno je analizirati identificirane prepreke, te zajedničkom akcijom svih zainteresiranih ostvariti njihovo uklanjanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
201-2012298-2304 - Integralno istraživanje prostornovremenskih značajki obnovljivih izvora energije (Jelavić, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Energetski institut
Profili:
Branka Jelavić
(autor)