Pregled bibliografske jedinice broj: 450786
Politika nacionalne sigurnosti Rumunjske
Politika nacionalne sigurnosti Rumunjske // Regionalna sigurnost i multilateralna suradnja: Republika Hrvatska i jugoistok Europe / Tatalović, Siniša ; Cvrtila, Vlatko (ur.).
Zagreb: Centar za međunarodne i sigurnosne studije Fakulteta političkih znanosti i Politička kultura, nakladno-istraživački zavod, 2010. str. 187-203 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 450786 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politika nacionalne sigurnosti Rumunjske
(National Security Policy of Romania)
Autori
Jakešević, Ružica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Regionalna sigurnost i multilateralna suradnja: Republika Hrvatska i jugoistok Europe
/ Tatalović, Siniša ; Cvrtila, Vlatko - Zagreb : Centar za međunarodne i sigurnosne studije Fakulteta političkih znanosti i Politička kultura, nakladno-istraživački zavod, 2010, 187-203
Skup
Regionalna sigurnost i multilateralna suradnja: Republika Hrvatska i jugoistok Europe
Mjesto i datum
Mali Lošinj, Hrvatska, 24.09.2009. - 27.09.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sustav nacionalne sigurnosti Rumunjske; politika nacionalne sigurnosti Rumunjske; sigurnosni izazovi rumunjskoj nacionalnoj sigurnosti; Rumunjska i euroatlantske integracije
(national security system of Romania; national security policy of Romania; security challenges to Romanian national security; Romania and Euroatlantic integrations)
Sažetak
Rumunjska je članica Europske unije od 1. siječnja 2007. godine, te NATO-a od 29. ožujka 2004. godine. Time je Rumunjska ispunila svoja dva najvažnija vanjskopolitička cilja definirana nakon 1989. godine. Kao članica dviju navedenih organizacija, Rumunjska je u svojoj Strategiji nacionalne sigurnosti bitan naglasak stavila na izgradnju vlastitoga europskoga i euro-atlantskoga identiteta. Budući da se Rumunjska percipira kao važan dinamični vektor sigurnosti i prosperiteta u Crnomorskoj regiji, ona je također izravno zainteresirana za aktivnu i konstruktivnu ulogu na regionalnoj razini, ulogu mosta između civilizacija, različitih ekonomskih i kulturnih interesa, koji su u cilju stabilnosti i dobrobiti cijele Europe. Procjenjuje se da su trenutno najveći izazovi sigurnosti Rumunjske nevojne prirode i da proizlaze iz same države – ponajprije u vidu slabog gospodarstva, koje generira socijalne nejednakosti, snižavanje kvalitete života i povećanje broja građana koji žive ispod praga siromaštva. S obzirom na unutarnje i vanjske prijetnje nacionalnoj sigurnosti, u rumunjskoj sigurnosnoj politici definirano je nekoliko smjerova akcije u nekoliko različitih područja: političko-administrativnom, gospodarskom, socijalnom, u području obrazovanja, istraživanja i kulture, u području nacionalne sigurnosti i provođenja zakona, u području nacionalne obrane, vanjske politike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
015-0000000-1351 - Republika Hrvatska u europskoj sigurnosnoj arhitekturi (Tatalović, Siniša, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb
Profili:
Ružica Jakešević
(autor)