Pregled bibliografske jedinice broj: 450694
Politika nacionalne sigurnosti Republike Makedonije
Politika nacionalne sigurnosti Republike Makedonije // Regionalna sigurnost i multilateralna suradnja: Republika Hrvatska i jugoistok Europe / Tatalović, Siniša ; Cvrtila, Vlatko (ur.).
Zagreb: Centar za međunarodne i sigurnosne studije Fakulteta političkih znanosti i Politička kultura, nakladno-istraživački zavod, 2010. str. 171-186 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 450694 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politika nacionalne sigurnosti Republike Makedonije
(National security policy of the Republic of Macedonia)
Autori
Tatalović, Siniša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Regionalna sigurnost i multilateralna suradnja: Republika Hrvatska i jugoistok Europe
/ Tatalović, Siniša ; Cvrtila, Vlatko - Zagreb : Centar za međunarodne i sigurnosne studije Fakulteta političkih znanosti i Politička kultura, nakladno-istraživački zavod, 2010, 171-186
Skup
Regionalna sigurnost i multilateralna suradnja: Republika Hrvatska i jugoistok Europe
Mjesto i datum
Mali Lošinj, Hrvatska, 24.09.2009. - 27.09.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nacionalna sigurnost Republike Makedonije; sustav nacionalne sigurnosti; politika nacionalne sigurnosti; etnički problemi; sigurnosni izazovi
(national security of the Republic of Macedonia; national security system; national security policy; ethnic problems; security challenges)
Sažetak
Tijekom raspada Jugoslavije Makedonija je uspjela izbjeći izbijanje sukoba koji bi predstavljali ekvivalent ratovima vođenim između 1991. i 1995. godine u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, ali to nije značilo da je tijekom dva posljednja desetljeća Makedonija postigla punu sigurnost i stabilnost neophodnu za nastavljanje procesa političke i ekonomske tranzicije. Makedonija je kopneno zatvorena zemlja koja nema pristup moru, a odnosi sa susjednim zemljama i dalje obilježeni problemima (spor sa Grčkom oko imena Makedonije, bugarske pretenzije prema Makedoniji, oprez u odnosima sa Srbijom i Albanijom zbog događaja u zadnja dva desetljeća). Uz to, i unutar same Makedonije postoji niz sigurnosnih problema koji negativno utječu na sigurnost zemlje. To je pitanje odnosa većinskog makedonskog stanovništva i albanske manjine, ali i djelovanje organiziranog kriminala u regiji koji koristi makedonski teritorij za krijumčarenje osoba i robe prema Zapadnoj Europi. Zbog nepovoljnog sigurnosnog položaja, makedonska sigurnosna politika je konstantno usmjerena prema ulasku u euroatlantske integracijske procese (postizanje članstva u NATO-u i EU), kao jedinom dugoročnom rješenju za rješavanje makedonske sigurnosne dileme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
015-0000000-1351 - Republika Hrvatska u europskoj sigurnosnoj arhitekturi (Tatalović, Siniša, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb
Profili:
Siniša Tatalović
(autor)