Pregled bibliografske jedinice broj: 450530
Pojava stjenica na soji u Osijeku
Pojava stjenica na soji u Osijeku // Glasilo biljne zaštite, Sažeci 54. seminar biljne zaštite / Cvjetković, Bogdan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2010. str. 51--- (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 450530 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pojava stjenica na soji u Osijeku
(Emergence bugs of soybean in Osijek)
Autori
Majić, Ivana ; Marija, Ivezić ; Raspudić, Emilija ; Vratarićm, Marija ; Sudarić, Aleksandra ; Brmež, Mirjana ; Sarajlić, Ankica ; Matoša, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Glasilo biljne zaštite, Sažeci 54. seminar biljne zaštite
/ Cvjetković, Bogdan - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2010, 51---
Skup
54. Seminar biljne zaštite
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.02.2010. - 12.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
stjenice ; Nezara viridula ; soja
(bugs ; Nezara viridula ; soybean)
Sažetak
U 2008. i 2009. godini na selekcijskim poljima soje Poljoprivrednog Instituta Osijek, zabilježena je masovna populacija fitofagnih stjenica, vrste Nezara viridula L. Ova vrsta je visoko polifagna, s obzirom da se hrani na više od 30 porodica kultiviranih biljaka i korova. Osim soje, oštećenja od zelene stjenice zabilježena su na rajčici, šećernoj repi, duhanu, kukuruzu i drugim žitaricama. Prema nekim autorima, stjenice vrste N. viridula preferiraju leguminoze za biljku domaćina. Odrasli oblik svijetlo zelene je boje, dužine tijela 14 do 19 mm. Odrasli oblik prezimi, skriven od niskih temperatura, u kori drveća, pod žetvenim ostacima i dr., a postaje aktivan u proljeće (pri temperaturi zraka iznad 21°C). Ženke zelenih stjenica odlažu po nekoliko stotina jajašaca u skupinama, prvenstveno na naličju lišću, te stabljici i mahunama soje. Iz jaja se izlegu nimfe koje uz zelenu, imaju žute i crvene ili crne boje, a prolaze kroz 5 stadija razvoja. Prosječno nakon 5 tjedana uočavaju se prvi odrasli oblici u polju. Nimfe svih stadija razvoja i odrasli oblici hrane se biljnim tkivom sišući biljne sokove. Najznačajnija oštećenja čine na mahunama i sjemenju soje, jer sisajući pričinjavaju rupice na biljnom tkivu koje s vremenom pocrne i nekrotiziraju, te smanjuju kvalitetu soje. Štete su značajnije ukoliko je soja napadnuta u prvim fazama razvoja sjemena, a jaki napad stjenica može odgoditi zriobu soje uzrokujući simptom tzv. zelenog sjemenja. Zelene stjenice imaju dvije generacije godišnje. Najveća aktivnost i populacija zelenih stjenica, vrste N. viridula bilježi se u ljetnim mjesecima. U polju, odrasli oblici zelenih stjenica najčešće se mogu naći u skupinama, mjestimično i to na rubovima, prije nego u sredini usjeva. Primjena kemijskih mjera zaštite soje opravdana je ako se utvrdi 1 stjenica na 0, 30 m reda soje ili 8-10 jedinki u 10 zamaha entomološkom mrežicom u fazi cvjetanja soje. U istraživanju, soja je tretirana piretroidnim pripravcima (d.t. lambda cihalotrin i cipermetrin), a učinkovitost je bila zadovoljavajuća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-079-0790462-0265 - Nematode kao bioindikatori ekološkog stanja tla (Brmež, Mirjana, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-079-0730463-2708 - Tolerantnost hibrida kukuruza na ličinke kukuruzne zlatice (Ivezić, Marija, MZOS ) ( CroRIS)
MZO-ZP-079-0790570-2208 - Biološko suzbijanje kukuruznog moljca (Ostrinia nubilalis Hübner) (Raspudić, Emilija, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Ivana Majić
(autor)
Maja Matoša
(autor)
Emilija Raspudić
(autor)
Aleksandra Sudarić
(autor)
Ankica Sarajlić
(autor)
Mirjana Brmež
(autor)