Pregled bibliografske jedinice broj: 450444
Autotransplantacija ili implantacija
Autotransplantacija ili implantacija // Sažeci 3. međunarodnog kongresa Hrvatskoga društva za dentalnu implantologiju Hrvatskoga liječničkog zbora. Acta Stomatologica Croatica 2009 ; 43/4:330-349. (Brkić, Hrvoje Gl.ur.) / Macan, Darko (ur.).
Zagreb: Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko stomatološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora, 2009. str. 342-342 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 450444 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Autotransplantacija ili implantacija
(Autologous transplantation or implantation?)
Autori
Siber, Stjepan ; Macan, Darko ; Zajc, Ivan ; Brajdić, Davor ; Brakus, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci 3. međunarodnog kongresa Hrvatskoga društva za dentalnu implantologiju Hrvatskoga liječničkog zbora. Acta Stomatologica Croatica 2009 ; 43/4:330-349. (Brkić, Hrvoje Gl.ur.)
/ Macan, Darko - Zagreb : Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko stomatološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora, 2009, 342-342
Skup
3. međunarodni kongres Hrvatskoga društva za dentalnu implantologiju Hrvatskoga liječničkog zbora
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 22.10.2009. - 24.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dentalni implantati ; autotransplantacija zuba ; laser doppler flowmetry
(dental implants ; tooth transplantation ; laser doppler flowmetry)
Sažetak
Postoje razne metode kojima se može nadomjestiti kongenitalni nedostatak zuba. Kako se radi o djeci, gdje je prisutan rast i razvoj čeljusti, oprečna su mišljenja o planiranju terapije. Jedan od mogućih izbora je autotransplantacija. Postupkom autotransplantacije ili homologne transplantacije na mjesto zuba koji nedostaje transplantira se drugi zub iste osobe. Istraživanja pokazuju da je kod hipodoncije najčešći nedostatak drugog premolara i čini između 60% i 70% ukupnog broja zubi koji nedostaju ako ne računamo treće molare. Incidencija ageneze drugih maksilarnih premolara je 2.2% dok se u mandibuli javlja bilateralno u 60% slučajeva. U literaturi je opisana autotransplantacija trećeg molara na mjesto gdje nedostaje premolar i navodi se preživljavanje u 95-98% slučajeva. Stupanj uspješnosti usko je povezan sa stadijem razvoja korijena. Zubi s neformiranim korijenom pokazuju 96% cijeljenje pulpe, dok kod zubi s formiranim korijenom pulpa zacijeli u 15% slučajeva. Prikazujemo pacijenta u dobi od 10 godina s hipodoncijom gornjeg desnog i donjeg lijevog drugog premolara te prekobrojnim desnim gornjim očnjakom. Nakon kliničke i radiološke evaluacije zubnog statusa odlučili smo se za presađivanje gornjeg desnog prekobrojnog očnjaka s nezavršenim rastom i razvojem korijena na mjesto gdje nedostaje donji lijevi premolar. Autotransplantirani očnjak smo pratili godinu i tri mjeseca pri čemu smo koristili dijagnostičke metode LDF, test senzibiliteta elektricitetom i hladnoćom, radiološke (ortopantomogram i dentalne snimke). Nakon petnaestomjesečnog praćenja zub je stabilan u zubnom luku, revaskulariziran, reinerviran, sa svim elementima potpornog odontogenog kompleksa i završenim rastom i razvojem korijena. Cilj ovog prikaza je pokazati kako je autotransplantacija sa sigurnošću jedna od metoda izbora u terapiji nedostatka zuba.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-1080057-0429 - Revaskularizacija oralnih struktura nakon prekida kontinuiteta (Macan, Darko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Osijek,
Klinička bolnica "Dubrava",
Medicinski fakultet, Split
Profili:
Davor Brajdić
(autor)
Stjepan Siber
(autor)
Ivan Brakus
(autor)
Ivan Zajc
(autor)
Darko Macan
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus