Pregled bibliografske jedinice broj: 450427
Primjena Cone Beam CT (CBCT) u implantološkoj dijagnostici
Primjena Cone Beam CT (CBCT) u implantološkoj dijagnostici // Sažeci 3. međunarodnog kongresa Hrvatskoga društva za dentalnu implantologiju Hrvatskoga liječničkog zbora. Acta Stomatol Croat 2009 ; 43/4:330-349. (Brkić, Hrvoje Gl.ur.) / Macan, Darko (ur.).
Zagreb: Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko stomatološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora, 2009. str. 335-335 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 450427 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena Cone Beam CT (CBCT) u implantološkoj dijagnostici
(Application of Cone Beam CT (CBCT) in the implantology diagnosis)
Autori
Lauc, Tomislav ; Macan, Darko ; Toljan, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci 3. međunarodnog kongresa Hrvatskoga društva za dentalnu implantologiju Hrvatskoga liječničkog zbora. Acta Stomatol Croat 2009 ; 43/4:330-349. (Brkić, Hrvoje Gl.ur.)
/ Macan, Darko - Zagreb : Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko stomatološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora, 2009, 335-335
Skup
3. međunarodni kongres Hrvatskoga društva za dentalnu implantologiju Hrvatskoga liječničkog zbora
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 22.10.2009. - 24.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
CBCT; dentalna implantologija
(CBCT; dental implantology)
Sažetak
U planiranju implantološke terapije 3D dijagnostika postaje imperativ. Poznavanje treće dimenzije i prostornih odnosa anatomskih struktura olakšava planiranje implantološkog zahvata i čini ga sigurnijim. Pacijent je bolje upoznat sa zahvatom, određivanje pozicije i dimenzija implantata je točnije, moguća je procjena kvalitete i kvantitete kosti te se smanjuje mogućnost nastanka komplikacija tijekom i nakon operativnog zahvata. CBCT ima malu dozu zračenja, visoku razlučivost detalja, točne kvantitativne i kvalitativne vrijednosti, ekonomičnost i jednostavnost u korištenju snimaka. Princip CBCT bazira se na koničnoj zraci u tri dimenzije i širokom panelu senzora s kutom snimanja većim od 400 stupnjeva. Zračenje je višestruko smanjeno pomoću algoritama obrade podataka sa širokog panela koji istovremeno prima podatke iz svih smjerova i preračunava točne vrijednosti snimanog objekta, te pulsnom ekspozicijom. Scanora 3D (Soredex, Finska) koristi i naprednu algebarsku tehniku rekonstrukcije (ART) koja smanjuje artefakte od metalnih objekata i kutni odnos snopa u odnosu na senzor što povećava radno polje i smanjuje vrijeme ekspozicije. Smanjenje doze zračenja opravdava korištenje CBCT kao dijela protokola kod implantološkog planiranja i za follow-up pacijenta, posebice u odnosu na višeslojnu kompjutoriziranu tomografiju (MSCT) koja nije prihvatljiva bez stroge medicinske indikacije zbog visoke doze zračenja te u odnosu na druge metode 3D rekonstrukcije zbog veće dijagnostičke vrijednosti. CBCT je zlatni standard u implantološkom planiranju, što je posebice važno i sa sudsko-medicinskog aspekta s obzirom na to da je sada dostupna i u našem podneblju. Prikazujemo pacijenta u kojeg je nakon operacije rascjepa učinjena osteoplastika područja lateralnih sjekutića, a provjeru uspješnosti zahvata i planiranje postavljanja implantata učinili smo CBCT-om.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-1080057-0429 - Revaskularizacija oralnih struktura nakon prekida kontinuiteta (Macan, Darko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Klinička bolnica "Dubrava"
Profili:
Tomislav Lauc
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus