Pregled bibliografske jedinice broj: 450094
OBRADA EMULZIJA MAZIVOG ULJA U VODI METODOM ELEKTROKOAGULACIJE
OBRADA EMULZIJA MAZIVOG ULJA U VODI METODOM ELEKTROKOAGULACIJE // KNJIGA SAŽETAKA-Book of Abstracts / Bolf Nenad ; Šoljić Jerbić Ivana (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2010. str. 64-64 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 450094 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
OBRADA EMULZIJA MAZIVOG ULJA U VODI METODOM ELEKTROKOAGULACIJE
(TREATMENT OF LUBRICATING OIL IN WATER EMULSIONS BY ELECTORCOAGULATION)
Autori
Milinković, Marko ; Vidović, Elvira ; Jukić, Ante ; Ivaniš, Dalibor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
KNJIGA SAŽETAKA-Book of Abstracts
/ Bolf Nenad ; Šoljić Jerbić Ivana - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2010, 64-64
ISBN
978-953-6470-48-8
Skup
VIII. susret mladih kemijskih inženjera 2010.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.02.2010. - 19.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
emulzije mazivog ulja u vodi; elektrokoagulacija
(lubricating oil in water emulsions; electorcoagulation)
Sažetak
Emulzije mazivog ulja u vodi široko se upotrebljavaju u metaloprerađivačkoj industriji, budući da objedinjuju korisna svojstva hlađenja i čišćenja površina, zaštite od korozije i mazivosti. S vremenom, zbog izlaganja visokim radnim temperaturama, mehaničkim naprezanjima i mikroorganizmima u okolišu, emulzije više ne zadovoljavaju postavljene zahtjeve i potrebno ih je na odgovarajuci način zbrinuti. Pri tome se mora poštovati zakonodavstvo o zaštiti okoliša jer su otpadne emulzije otrovne zbog visokog sadržaja ugljikovodika, metala i drugih spojeva, kao što su emulgatori i druge površinski aktivne tvari, biocidi i inhibitori korozije. U ovom radu istraživana je mogućnost obrade emulzija ulja u vodi koje se upotrebljavaju pri obradi metala, metodom elektrokoagulacije. Elektrokoagulacijom dolazi do odvajanja ulja i onečišćujućih tvari iz vode odvijanjem procesa elektrolize, koagulacije i flotacije. Prednost elektrokoagulacije u usporedbi s uobičajenim metodama obrade onečišćenih voda je stvaranje koagulanta in situ, elektrokemijskom oksidacijom anode. Na taj način se sprečava dodatno opterećenje vode kao i potreba za neutralizacijom viška kemikalija u slučaju izravnog dodavanja koagulanta, tj. kemijske koagulacije. Ispitivane su svježe pripravljena emulzija iz koncentrata na temelju mineralnog ulja u vodi, te svježe i rabljene emulzije mineralnog, polusintetskog i sintetskog ulja u vodi. U sve emulzije je dodan NaCl u svrhu povećanja električne provodnosti, te time i smanjenja trajanja procesa i energijskih gubitaka. Proces je proveden u šaržnom reaktoru s jednim parom aluminijskih ili željeznih elektroda. Ulazni parametri procesa su bili koncentracija NaCl, jakost struje te vrijeme reakcije. Glavni izlazni parametar na temelju kojega su doneseni zaključci o učinkovitosti provedene metode, bio je ukupni organski ugljik. Obradom emulzija mineralnog ulja u vodi postignute su visoke djelotvornosti razdavajanja emulzija uz učinkovitosti uklanjanja ugljikovodika uporabom željeznih elektroda od 88 do 98 %, a uporabom aluminijskih od 97 do 98 %. Kod emulzija polusintetskog ulja u vodi uporabom aluminijskih elektroda raspon učinkovitosti bio je od 76 do 90 %, a primjenom željeznih od 26 do 53 %. Obradom emulzija sintetskog ulja u vodi nije došlo do odvajanja ulja iz emulzije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb