Pregled bibliografske jedinice broj: 449509
Astrologijska medicina u djelima renesansnih filozofa M. Ficina i F. Grisogona
Astrologijska medicina u djelima renesansnih filozofa M. Ficina i F. Grisogona // Prilozi za istraživanje hrvatske filozofske baštine, 35 (2009), 69-70; 11-35 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 449509 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Astrologijska medicina u djelima renesansnih filozofa M. Ficina i F. Grisogona
(Medical Astrology in the Works of Renaissance Philosophers M. Ficino and F. Petrić)
Autori
Banić-Pajnić, Erna
Izvornik
Prilozi za istraživanje hrvatske filozofske baštine (0350-2791) 35
(2009), 69-70;
11-35
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
astrologija; medicina; renesansa; M. Ficino; F. Petrić
(astrology; medicine; Renaissance; M. Ficino; F. Petrić)
Sažetak
U članku se prorađuju stavovi o astrologiji i medicini dvojice renesansnih filozofa, koji su ujedno bili i liječnici te zagovornici astrologije – Ficina i Grisogona. No u tekstu se ne radi o proradbi eventualnih utjecaja i međusobnih veza između dvojice filozofa. Ovdje ih se prorađuje prije svega kao predstavnike različitih načina primjene astrologije u medicini. Nakon što je ukratko prorađen odnos između astrologije i medicine kroz povijest, u tekstu su sažeto izloženi stavovi dvojice filozofa vezani uz ulogu astrologije u medicini. Primjer dvojice renesansnih filozofa – liječnika upozorava na to, da su, kad se govori o prisutnosti astrologije u sustavu tumačenja svijeta nekog renesansnog filozofa, neophodna precizna određenja onoga o čemu se pritom radi. U tekstu je pokazano da se razlike u primjeni astrologije među njima ne mogu svesti na puku konstataciju kako Ficino u propisivanju terapije poseže za magijskim sredstvima, a Grisogono ne. Upravo u načinu na koji astrologija funkcionira u njihovoj koncepciji medicine pokazuje se da se ovdje radi o nečem mnogo značajnijem – prije svega o posve različitom pristupu bolesti i liječenju, koji je uvjetovan različitim svjetonazorima. Bez obzira na to što obojica mislilaca u svojim djelima i kao liječnici posežu za astrologijom, znatna je razlika u njihovu određenju uloge astrologije u medicini. Pritom dolazi do izražaja to koliko se oni razlikuju kao filozofi. Ta razlika upućuje na to da je liječnička praksa svagda bila i jest funkcija određenog tumačenja svijeta, ma koliko to (ne)osviješteno bilo od onih koji se medicinom bave. Napokon iz svega rečenog proizlazi da pristupi bolesti i zdravlju što ih zastupaju Ficino i Grisogono predstavljaju ujedno i za nas današnje aktualne opcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija
POVEZANOST RADA
Projekti:
191-1911112-1108 - Temeljni problemi renesansnog novoplatonizma i hrvatski renesansni filozofi (Banić-Pajnić, Erna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za filozofiju, Zagreb
Profili:
Erna Banić-Pajnić
(autor)