Pregled bibliografske jedinice broj: 449427
Značenje kabale u renesansnoj filozofiji na primjeru djela Giulija Camilla Delminija
Značenje kabale u renesansnoj filozofiji na primjeru djela Giulija Camilla Delminija // 18. Dani Frane Petrića, Petrić i renesansne filozofske tradicije
Cres, Hrvatska, 2009. (pozvano predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 449427 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značenje kabale u renesansnoj filozofiji na primjeru djela Giulija Camilla Delminija
(The significance of Kabbalah in Renaissance Philosophy as demonstrated through the example of the work of Giulio Camillo Delminio)
Autori
Skuhala Karasman, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
18. Dani Frane Petrića, Petrić i renesansne filozofske tradicije
Mjesto i datum
Cres, Hrvatska, 23.09.2009. - 26.09.2009
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Giulio Camillo Delminijo; kabala; kršćanska kabala; teatar svijeta
(Giulio Camillo Delminio; Kabbalah; Christian Kabbalah; Theatrum mundi)
Sažetak
Kabala se razvila u srednjem vijeku u Španjolskoj kao teozofički sistem. Temelji se na učenju o sefirotima koji su emanacija božanskog počela, a njihova imena su: Kether Elyon (vrhovna božja kruna), Hokhmah (mudrost božja), Binah (inteligencija božja), Hesed (ljubav ili milost božja), Gevurah ili Din (snaga božja), Rahamim (suosjećanje božje), Netsah (trajna izdržljivost božja), Hod (veličanstvenost božja), Yesod (temelj svih aktivnih sila u Bogu) i Malkhuth (kraljevstvo božje). Kabala uključuje tehnike baratanja slovima hebrejskog alefbeta s ciljem mistične kontemplacije. Zajedno s hermetičkom tradicijom kabala zauzima značajno mjesto u renesansnoj novoplatonističkoj filozofiji, gdje se javlja prije svega kao kršćanska kabala. Jedan od prvih promicatelja kršćanske kabale koji ju uvodi u renesansnu filozofiju jest Giovanni Pico della Mirandola, koji je smatrao da su u kabali sadržani gotovo svi kršćanski misteriji. I djelo jednog renesansnog filozofa što ga prorađujemo u okviru povijesti hrvatske filozofije povezano je s kabalom. To je djelo Idea del Teatro (1568) Giulia Camilla Delminia. U ovom će se radu na primjeru Delminijeva Idea del Teatro pokazati značenje i mjesto kabale unutar renesansne filozofske misli, ali i specifičnost Delminijeva određenja kabale. Camillova koncepcija svijeta zasnovana je upravo na pretpostavkama kabale i hermetičke filozofije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija
POVEZANOST RADA
Projekti:
191-1911112-1108 - Temeljni problemi renesansnog novoplatonizma i hrvatski renesansni filozofi (Banić-Pajnić, Erna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za filozofiju, Zagreb
Profili:
Ivana Skuhala Karasman
(autor)