Pregled bibliografske jedinice broj: 44932
Hrvatska i EU: Koristi i troškovi integriranja / Croatia and the EU: Costs and benefits of integration
Hrvatska i EU: Koristi i troškovi integriranja / Croatia and the EU: Costs and benefits of integration / Samardžija, Višnja ; Staničić, Mladen ; Nikić, Gorazd (ur.). Zagreb: Institut za razvoj i međunarodne odnose (IRMO), 2000 (monografija)
CROSBI ID: 44932 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska i EU: Koristi i troškovi integriranja / Croatia and the EU: Costs and benefits of integration
(Croatia and the EU: Costs and benefits of integration)
Urednik/ci
Samardžija, Višnja ; Staničić, Mladen ; Nikić, Gorazd
Prevoditelji
Grbin, Vesna
Ostali urednici
Samardžija, Višnja
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Institut za razvoj i međunarodne odnose (IRMO)
Grad
Zagreb
Godina
2000
Stranica
248
ISBN
953-6096-19-6
Ključne riječi
EU; Hrvatska; koristi i troškovi integriranja; pravni i institucionalni aspekti; iskustva odabranih zemalja; sektorska analiza
(EU; Croatia; costs and benefits of integration; legal and institutional aspects; experiences of selected countries; sectoral analysis)
Sažetak
Hrvatska i EU: koristi i troškovi integriranja donosi prikaz šireg istraživačkog projekta Očekivani utjecaj pridruženog članstva u Europskoj uniji na gospodarstvo Hrvatske: cost-benefit analiza. Projekt su ostvarili Institut za međunarodne odnose (IMO) i Ekonomski institut Zagreb (EIZ), na poticaj i uz financijsku potporu Ministarstva gospodarstva Republike Hrvatske. Uz suradnike EIZ-a i IMO-a, u projektu su sudjelovali i stručnjaci Hrvatske narodne banke, ministarstava koja se bave tom problematikom, stručnjaci Hrvatske gospodarske komore, Ekonomskog fakulteta u Zagrebu i drugih institucija. Knjigu, šestu u Ediciji Europa, uredili su dr. Višnja Samardžija, dr. Mladen Staničić i dr. Gorazd Nikić. Cilj istraživačkog projekta čiji se rezultati predstavljaju jest procjena utjecaja pridruženog članstva (odnosno srodnog statusa koji podrazumijeva obostranu sve veću liberalizaciju trgovine) u EU na hrvatsko gospodarstvo u cjelini te, u mjeri u kojoj je to moguće, procjena utjecaja na pojedine sektore. Cost-benefit analiza usmjerena je na tri ključna područja, na kojima će se tijekom integriranja u EU promjene najviše osjetiti trgovačko, monetarno i fiskalno. U istraživanju se pošlo od pretpostavke da bi, dugoročno, integriranje u EU trebalo pridonijeti bržem gospodarskom rastu Hrvatske i njezinu ukupnom razvoju. S druge strane, budući da integriranje podrazumijeva i visoke troškove prilagodbi i izgradnje administrativne infrastrukture, na njih treba računati naročito u početnom, kratkoročnom razdoblju. Polazište je analiza novijeg razvoja Europske unije, smještena u kontekst predstojećeg proširenja na zemlje jugoistočne Europe. Na primjerima odabranih zemalja srednje i istočne Europe i nekih današnjih članica Europske unije (Austrija, Grčka, Portugal) analizira se proces prilagodbi tih zemalja kao i dobri, odnosno loši učinci integriranja na gospodarsko stanje u tim zemljama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za razvoj i međunarodne odnose
Profili:
Višnja Samardžija
(autor)
Mladen Staničić
(autor)
Gorazd Nikić
(autor)
Vesna Grbin
(prevoditelj)