Pregled bibliografske jedinice broj: 447872
Dobrom suradnjom protiv nuspojava
Dobrom suradnjom protiv nuspojava // 2.hrvatski kongres o nuspojavama psihofarmaka s međunarodnim sudjelovanjem ; Konačni program i zbornik sažetaka / Uzun S, Kozumplik O, Jakovljević M (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za kliničku psihijatriju, Hrvatsko društvo za biologijsku psihijatriju i psihofarmakoterapiju, Udruga za unapređenje zdravlja, 2010. str. 89-89 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 447872 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dobrom suradnjom protiv nuspojava
(Good cooperation against side effects)
Autori
Ružić, Klementina ; Dadić-Hero, Elizabeta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
2.hrvatski kongres o nuspojavama psihofarmaka s međunarodnim sudjelovanjem ; Konačni program i zbornik sažetaka
/ Uzun S, Kozumplik O, Jakovljević M - Zagreb : Hrvatsko društvo za kliničku psihijatriju, Hrvatsko društvo za biologijsku psihijatriju i psihofarmakoterapiju, Udruga za unapređenje zdravlja, 2010, 89-89
Skup
2.hrvatski kongres o nuspojavama psihofarmaka s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 11.03.2010. - 14.03.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
bipolarni afektivni poremećaj; nuspojave psihofarmaka
(bipolar disorder; side effects of psychofarmacs)
Sažetak
28-godišnji mladić dolazi psihijatru radi depresivnih simptoma zadnjih tjedan dana. Riskantnom procjenom dao je otkaz na sigurnom, dobro plaćenom poslu, a prihvatio je lošiji i slabije plaćen posao. Pojavila se depresivna simptomatologija: nihilističke ideje, samooptuživanje, izolacija iz socijalne sredine, poremećaj spavanja. Fluvoxamin (100 mg) i alprazolam (1m5 mg) dobro je prihvatio. Nakon tri mjeseca nastupila je remisija, prekinuo je tretman. Nakon osam mjeseci ponovno dolazi povišenog raspoloženja, sa idejama velčine (o poslovnom uspjehu i nadarenosti). Redukcija sna i odmoram, stalne aktivnosti (dnevno prijeđe nekoliko stotina km automobilom, drži da ima posebne moći i utjecaj na ljude. Fluvoxamin je prestao uzimati nakon tri mjeseca radi seksualne difunkcije. Sada je dijagnosticirana manična epizoda sa psihotičnim elementima. Predloženu hospitalizaciju i bolesnik i njegova obitelj nisu prihvatili. Ambulantno je ordiniran haloperidol (6 mg) i diazepam (30 mg). Trećeg dana liječenja razvile su se nuspojave na haloperidol (rigidnost muskulature, pojačani tremor). U hitnoj psihijatrijskoj ambulanti ordiniran je biperiden (4 mg), a narednog dana nuspojave su nestale. U nastavku ambulantnog tretmana dobiju se podaci o hereditetu. Bolesnik je zadovoljio sve kriterije za dijagnozu bipolarnog afektivnog poremećaja. U terapiju se konačno uvede olanzapin (10 mg) i lamotrigin (25 mg). Trećeg dana liječenja bolesnik razvije difuzan osip po koži. Lamotrigin se odmah ukine iz terapije, a postupno se uvodi litij do stabilne doze 300 mg. Nuspojave psihofarmaka značajno su usporile tijek liječenja ovog bolesnika. Unatoč nesretnog spleta okolnosti (nuspojava), ovaj je pacijent ustrajao u liječenju, a remisija je postignuta zahvaljujući upornosti psihijatra i suradljivosti bolesnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Klinički bolnički centar Rijeka