Pregled bibliografske jedinice broj: 44755
Održivi razvitak na primjeru otoka Miyajima u Japanu
Održivi razvitak na primjeru otoka Miyajima u Japanu // Turizam, 48 (2000), 1; 41-54 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 44755 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Održivi razvitak na primjeru otoka Miyajima u Japanu
Autori
Klarić, Zoran ; Teannaki, Tarataake
Izvornik
Turizam (0494-2639) 48
(2000), 1;
41-54
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
održivost; razvojni scenarij; otočka destinacija; Japan
Sažetak
Otok Miyajima i njegova glavna atrakcija, šintoističko svetište Itsukushima, jedna je od najpopularnijih destinacija kulturnog turizma u Japanu. Miyajima je povrh toga službeno proglašena jednim od "tri najslikovitija mjesta" u Japanu, a uvrštena je i na Listu svjetske baštine UNESCO-a. Miyajima se nalazi vrlo blizu industrijaliziranog i gusto naseljenog metropolitanskog područja grada Hiroshime, te je, kao zeleni pojas s važnim kulturno-povijesnim spomenicima, pod strogom zaštitom u jurisdikciji različitih zakona. Iako je Miyajima još uvijek važna turistička destinacija, broj posjetitelja se iz godine u godinu sve više smanjuje, isto kao i broj stanovnika na otoku. Očita korelacija između trendova u turizmu i promjena u kretanju stanovništva dokazuje gotovo posvemašnju ovisnost otočkog gospodarstva o turizmu. Osim nekih objektivnih okolnosti na državnoj razini, zastarjelost turističkog proizvoda i nedostatak inovacija glavni su razlozi negativih trendova turizma na Miyajimi.
Na temelju metodologije korištene na Sredozemlju od strane Programa prioritetnih akcija (PAP) kao dijela Programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), autori su pokušali iznaći rješenje za zaustavljanje negativnih trendova u turizmu Miyajime, bez ugrožavanja osjetljivog otočkog ekosustava. Nakon analize triju različitih scenarija razvoja (status quo, scenarij intenzivnog razvoja te scenarij razvoja umjerenih oblika alternativnog turizma), predložena je opcija održivog razvoja. Taj je prijedlog izvjesna kombinacija pozitivnih aspekata drugih scenarija, kako bi se postigao osnovni cilj održivog razvitka: omogućiti gospodarski napredak bez uzrokovanja šteta po osjetljivi prirodni i kulturni okoliš destinacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Sociological Abstracts
- C.I.R.E.T.
- C.A.B.
- TTRA
- LBBA
- SOPODA
- IBZ
- IBR
- Boletin de Novedades