Pregled bibliografske jedinice broj: 446718
Usporedba mehaničkih svojstava maraging čelika i alatnog čelika za hladni rad
Usporedba mehaničkih svojstava maraging čelika i alatnog čelika za hladni rad, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Slavonski Brod
CROSBI ID: 446718 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba mehaničkih svojstava maraging čelika i alatnog čelika za hladni rad
(Comparative analysis of mechanical properties of maraging steels and cold work tool steels)
Autori
Matanović, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu
Mjesto
Slavonski Brod
Datum
23.10
Godina
2009
Stranica
34
Mentor
Kladarić, Ivica
Ključne riječi
maraging čelik; alatni čelik za hladni rad; tvrdoća; čvrstoća; ţilavost; toplinska obradba; ţarenje; kaljenje; popuštanje; adhezijsko trošenje; abrazijsko trošenje
(maraging steel; cold work tool steel; hardness; strength; ductility; heat treatment; annealing; hardening; tempering; abrasion; adhesion)
Sažetak
U radu su opisane dvije vrste čelika, a to su alatni čelici za hladni rad i maraging čelici. Za alatne čelike za hladni rad je navedena njihova osnovna podjela, zatim je opisana njihova toplinska obradba, odreĎeni zahtjevi, te primjeri primjene alatnih čelika za hladni rad. Za maraging čelike je naveden njih opis, takoĎer toplinska obradba, zatim preradba maraging čelika te takoĎer njihova primjena. Eksperimentalnim putem je prikazana usporedba otpornosti na abrazivno i adhezivnom trošenje maraging čelika X2NiCoMo1895 i alatnog čelika za hladni rad Č4850. Nakon provede toplinske obrada kvantificirani su iznosi razlika u otpornosti na abrazijsko i adhezijsko trošenje maraging čelika i alatnog čelika za hladni rad. Rezultati laboratorijskog eksperimentalnog ispitivanja su pokazali da maraging čelik ima bolju otpornost na abrazijsko trošenje u usporedbi s alatnim čelikom za hladni rad, dok alatni čelik za hladni rad ima bolju otpornost na adhezivno trošenje u usporedbi s maraging čelikom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201833-1791 - Inženjerstvo površina u proizvodnji konstrukcijskih dijelova i alata (Cajner, Franjo, MZOS ) ( CroRIS)
152-1201833-1471 - Utjecaj duplex postupka na strukturu čelika i inženjerstvo površina (Krumes, Dragomir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb,
Strojarski fakultet, Slavonski Brod
Profili:
Ivica Kladarić
(mentor)