Pregled bibliografske jedinice broj: 446454
Protiv nasilja nad jezikom: Vladimir Anić, "Jezik i sloboda"
Protiv nasilja nad jezikom: Vladimir Anić, "Jezik i sloboda" // Republika : mjesečnik za književnost, umjetnost i društvo, 55 (1999), 5-6; 246-251 (podatak o recenziji nije dostupan, prikaz, stručni)
CROSBI ID: 446454 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Protiv nasilja nad jezikom: Vladimir Anić, "Jezik i sloboda"
(Against violence towards language: Vladimir Anić, "Jezik i sloboda")
Autori
Kordić, Snježana
Izvornik
Republika : mjesečnik za književnost, umjetnost i društvo (0350-1337) 55
(1999), 5-6;
246-251
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prikaz, stručni
Ključne riječi
jezična politika; purizam; preskriptivizam; cenzura; norma; pravopis; lektoriranje; hrvatski; srpski; srpskohrvatski jezik
(language policy; purism; prescriptive; censorship of language; norm; orthography; proofreading; Croatian; Serbian; Serbo-Croatian)
Sažetak
Prikaz pruža uvid u knjigu Vladimira Anića posvećenu slobodi izražavanja na vlastitom jeziku. Anić pokazuje da je u Hrvatskoj od početka 1990-ih godina zavladala jezična cenzura i lektorstvo, što je dovelo do toga da standardni jezik nije ono kako se najbolje i najprikladnije izražava, nego ono kako se najčešće ispravlja. Takvu situaciju opisuje kao apsurdnu, a odgovornom za nju smatra opsjednutost pitanjem koja riječ je više hrvatska ili samo hrvatska a koja je više srpska ili samo srpska. Također osuđuje zaokupljenost domaćih jezikoslovaca pravopisom, zapažajući da se kod novih pravopisnih pravila uopće ne gleda imaju li nekog ozbiljnijeg utemeljenja, nego je jedino bitno da se stalno nešto mijenja. Kritizira i izmišljanje novih riječi koje se odvija na domoljubnoj osnovi, uočavajući da ono uništava veliku količinu spontanosti u izražavanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Linguistic Bibliography
- Online-Bibliographie der deutschsprachigen Slavistik