Pregled bibliografske jedinice broj: 446040
Brzina reakcije na vizualni i zvučni signal u taekwondou
Brzina reakcije na vizualni i zvučni signal u taekwondou // Zbornik radova 8. međunarodne konferencije Kondicijska priprema sportaša 2010 – Trening brzine, agilnosti i eksplozivnosti / Jukić, I., Gregov, C., Šalaj, S., Milanović, L. i Trošt-Bobić, T. (ur.).
Zagreb: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2010. str. 184-188 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 446040 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Brzina reakcije na vizualni i zvučni signal u taekwondou
(Reaction time on visual and sound signal in taekwondo)
Autori
Vuk, Saša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 8. međunarodne konferencije Kondicijska priprema sportaša 2010 – Trening brzine, agilnosti i eksplozivnosti
/ Jukić, I., Gregov, C., Šalaj, S., Milanović, L. i Trošt-Bobić, T. - Zagreb : Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2010, 184-188
Skup
Trening brzine, agilnosti i eksplozivnosti
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.2010. - 27.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
vrijeme reakcije; taekwondo
(reaction time; taekwondo)
Sažetak
Postizanje vrhunskih rezultata u sportu podrazumijeva ne samo uspješno provođenje motoričkih programa već i visok nivo perceptivnih sposobnosti. Pod tim uvjetima, sposobnost sportaša da pravovremeno i precizno uoči relevantne informacije olakšava donošenje odluka i dozvoljava sportašu više vremena za pripremu i organizaciju adekvatnog motoričkog odgovora. Brzina reakcije, odnosno reakcijska brzina ili reaktibilitet može se opisati kao sposobnost brzog reagiranja na različite podražaje, odnosno predstavlja vrijeme između trenutka izloženosti podražaju i prve mišićne reakcije ili prvog izvedenog pokreta. Osnovni je cilj ovog istraživanja ustanoviti koliko je vrijeme reakcije i utvrditi postoji li statistički značajna razlika u brzini reakcije na zvučni u odnosu na vizualni podražaj kod taekwondo vježbača prilikom mjerenja maksimalno brzo izvedenog udarca rukom. Eksperiment je proveden na 24 vježbača iz dvaju taekwondo klubova s posebno oblikovanim elektronskim sustavom za procjenu brzine reakcije na vizualni i zvučni signal – Punch sustavom. Izmjerene su varijable: vrijeme reakcije na zvučni signal i vrijeme reakcije na vizualni signal. Izmjereno vrijeme reakcije na vizualni signal kod taekwodoaša kreće se u intervalu od 235 do 422 ms, odnosno na zvučni signal od 215 do 391 ms, sa prosječnim vrijednostima od 0, 279 ms za vizualni i 0, 273 ms za zvučni signal. T-testom je utvrđeno kako nema statistički značajne razlike u vremenu reakcije između zvučnog i vizualnog signala, iako ona realno postoji. Pošto su u ovom istraživanju mjereni sportaši koji su imali više od godine dana sustavnih treninga taekwondoa, za pretpostaviti je kako su treninzi, koji uključuju sparinge gdje dominiraju vizualni podražaji nad zvučnim, uvjetovao poboljšanje rezultata brzine reakcije na vizualni signal i na taj način približio rezultate.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Pedagogija