Pregled bibliografske jedinice broj: 445623
Najčešće vrste u obraštaju kaveza za uzgoj ribe u Jadranu
Najčešće vrste u obraštaju kaveza za uzgoj ribe u Jadranu // Zbornik sažetaka 10. hrvatskog biološkog kongresa / Višnja, Besendorfer ; Nevenka, Kopjar ; Željka, Vidaković-Cifrek ; Mirta, Tkalec ; Nataša, Bauer ; Žaklin, Lukša (ur.).
Zagreb, 2009. str. 248-249 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 445623 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Najčešće vrste u obraštaju kaveza za uzgoj ribe u Jadranu
(The most frequent fouling species on fish farm netting in the Adriatic Sea)
Autori
Merica, Slišković ; Gorana, Jelić Mrčelić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 10. hrvatskog biološkog kongresa
/ Višnja, Besendorfer ; Nevenka, Kopjar ; Željka, Vidaković-Cifrek ; Mirta, Tkalec ; Nataša, Bauer ; Žaklin, Lukša - Zagreb, 2009, 248-249
ISBN
978-953-6241-07-1
Skup
10. hrvatski biološki kongres
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 14.09.2009. - 20.09.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
obraštaj; mrežni teg; kavezi; Jadransko more
(fouling; netting; fish cages; Adriatic Sea)
Sažetak
U vremenskom razdoblju od lipnja do studenog 2000. godine obavljena su ispitivanja obraštajne zajednice koja se oblikuje na uronjenim mrežama koje se koriste za izradu kaveza za uzgoj ribe. Eksperimentalni modeli od polietilenskog mrežnog tega širine 1m i dubine 5 m uronjeni su u uzgajalištima na dvije lokacije (uvala Stračinska na otoku Šolti i uvala Peleš kod Rogoznice) i dvije sezone (ljeto i jesen). U obraštajnoj zajednici na obje lokacije zabilježen je veći broj biljnih svojti. U florističkoj zajednici uvale Stračinska i uvale Peleš zabilježene su adaptivne svojte iz sva tri sistematska odjeljka bentoskih alga (Chlorophyta, Pheophyta i Rhodophyta), te predstavnici Diatomeae i Cyanophycea. U pojedinim odjeljcima kod obje promatrane lokacije pokrovnošću se izdvajaju slijedeće svojte: Ulva multiramosa, Cladophora dalmatica, Ectocarpus silisuclosus, Polysiphonia sp., Polysiphonia scopulorum, Titanoderma pustulatum i Pneophyllum fragile. Kod obje lokacije uočeno je brojčano prevladavanje Rhodophyta, što je inače obilježje flore Jadranskog mora. U faunističkoj komponenti obraštaja na obje lokacije dominiraju adaptivne svojte Hydrozoa, Polychaeta i Bryozoa tipične za obraštajne zajednice Jadrana. Struktura i zastupljenost obraštajne zajednice na obje lokacije, ukazuje da unatoč znatnom unosu nutrienata intenzivnim uzgojem ribe nije došlo do biološkog odgovora ekosustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Biotehnologija