Pregled bibliografske jedinice broj: 445538
TEMELJNI ČIMBENICI USPJEŠNOG PRIJENOSA ZNANJA OD ZNANOSTI DO PROIZVOĐAČA
TEMELJNI ČIMBENICI USPJEŠNOG PRIJENOSA ZNANJA OD ZNANOSTI DO PROIZVOĐAČA // Glasilo biljne zaštite / Cvjetković, Bogdan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2010. str. 47-48 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 445538 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
TEMELJNI ČIMBENICI USPJEŠNOG PRIJENOSA ZNANJA OD ZNANOSTI DO PROIZVOĐAČA
(Basic factors for successful knowledge transfer from science to farmers)
Autori
Kos, Tomislav ; Oštrkapa Međurečan, Željkica ; Bažok, Renata ; Markovica, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Glasilo biljne zaštite
/ Cvjetković, Bogdan - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2010, 47-48
Skup
54. Seminar biljne zaštite
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.02.2010. - 12.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Koprivničko.križevačka županija; kukuruzna zlatica; poljoprivredni proizvođači; znanje
(Koprivničko-križevačka county; western corn rootworm; farmers; knowledge)
Sažetak
Znanje koje se generira na znanstvenim institucijama sa svrhom modernizacije poljoprivrede i rješavanja novih problema nužno je prenijeti do krajnjeg korisnika (proizvođača). Iskustva pokazuju da je proces učenja najuspješniji ako su sudionici aktivni korisnici znanja u uvjetima svakodnevne proizvodnje. Najuspješniji proces prenošenja znanja u poljoprivredi uzima u obzir postojeća znanja proizvođača i zasniva se na učenju kroz rad u polju. Jedan od temeljnih čimbenika uspješnog prijenosa znanja su ljudi, no za potpuni uspjeh potrebni su i drugi elementi. Iskustva na provođenju edukacije poljoprivrednika o procjeni rizika i prognozi šteta od kukuruzne zlatice stečena dvogodišnjom suradnjom Agronomskog fakulteta u Zagrebu, Koprivničko-križevačke županije i općina Ferdinandovac i Gola iznimno su pozitivna. U programu na području općine Ferdinandovac aktivno je sudjelovalo osam proizvođača, a aktivnosti su trajale cijelu vegetacijsku sezonu na 10 polja. Općina Gola priključila se 2009. s 11 proizvođača na 19 polja uključenih u istraživanja. Utvrđeno je da su od 10 polja uključenih u procjenu rizika u Ferdinandovcu, četiri polja visoko rizična za ponovljenu sjetvu u slijedećoj godini. Od 19 polja uključenih u procjenu rizika u Goli pet polja se smatra visoko rizičnim. Poljoprivrednici su temeljem spoznaja stečenih tijekom provedbe programa kao i temeljem rezultata programa donijeli odluke o izbjegavanju ponovljene sjetve. Opisana suradnja prva je sustavna inicijativa lokalne zajednice u poduzimanju mjera sprječavanja šteta i širenja kukuruzne zlatice i u skladu je s Pravilnikom o sprječavanju šteta i širenja kukuruzne zlatice. Programom su uspješno povezani proizvođači kukuruza, lokalna zajednica, voditelji grupa (agronomi) i znanost, a uspjehu svjedoči zainteresiranost svih uključenih za nastavak aktivnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Bažok
(autor)