Pregled bibliografske jedinice broj: 445268
Genetski i fenotipski trendovi za svojstva u field testu nazimica
Genetski i fenotipski trendovi za svojstva u field testu nazimica // Zbornik radova - 45. hrvatski I 5. međunarodni simpozij agronoma / Marid, Sonja, Lončarić, Zdenko (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010. str. 235-236 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 445268 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Genetski i fenotipski trendovi za svojstva u field testu nazimica
(Genetic and phenotypic trends for field test traits of gilts)
Autori
Škorput, Dubravko ; Kapš, Moroslav ; Gorjanc, Gregor ; Luković, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik radova - 45. hrvatski I 5. međunarodni simpozij agronoma
/ Marid, Sonja, Lončarić, Zdenko - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010, 235-236
ISBN
978-953-6331-80-2
Skup
45. Croatian i 5. International Simpozium on Agriculture
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.02.2010. - 19.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
field test; nazimice; genetski trend; fenotipski trend
(field test; gilts; genetic trend; phenotypic trend)
Sažetak
Na obiteljskim gospodarstvima i velikim farmama u Republici Hrvatskoj analizirani su genetski i fenotipski trendovi za debljinu slanine i trajanje testa u proizvodnim uvjetima. Istraživanjem su bili obuhvaćeni sljedeći genotipovi u sklopu Hrvatskog uzgojnog programa: veliki jorkšir, švedski landras, njemački landras te oba recipročna križanca između švedskog landrasa i velikog jorkšira. Podaci iz razdoblja od 1998. do 2008. godine su ustupljeni od strane Hrvatske Poljoprivredne Agencije. Genetski i fenotipski trendovi prikazani su kao odstupanja od prosjeka uzgojnih vrijednosti, odnosno kao prosjek fenotipskih vrijednosti po godinama. Istraživanjem je utvrđen genetski napredak za oba svojstva na farmama i obiteljskim gospodarstvima. Ocjene genetskih trendova su različite između farmi i genotipova. Fenotipske promjene u promatranom razdoblju izraženije su na velikim farmama. Kretanje fenotipskog trenda na obiteljskim gospodarstvima pokazuje odstupanja od kretanja genetskog trenda, što je posljedica djelovanja okolišnih utjecaja. Najveći genetski napredak na velikim farmama za debljinu slanine uočen je u pasmine njemački landras, dok je najveći genetski napredak za trajanje testa vidljiv kod križanki velikog jorkšira i švedskog landrasa. Na obiteljskim gospodarstvima najveći je napredak za oba svojstva vidljiv u pasmine švedski landras. Rezultati istraživanja upućuju na potrebu popravljanja proizvodnih uvjeta kako bi genetski potencijal bio izraženiji na fenotipskoj razini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)