Pregled bibliografske jedinice broj: 445247
IMOBILIZACIJA BIOKATALIZATORA UKLAPANJEM U KALCIJEV ALGINAT
IMOBILIZACIJA BIOKATALIZATORA UKLAPANJEM U KALCIJEV ALGINAT // VIII.susret mladih kemijskih inženjera 2010. / Bolf, Nenad ; Šoljić Jerbić, Ivana (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2010. str. 48-48 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 445247 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
IMOBILIZACIJA BIOKATALIZATORA UKLAPANJEM U KALCIJEV ALGINAT
(BIOCATALYST IMMOBILIZATION BY ENTRAPMENT IN CALCIUM ALGINATE)
Autori
Petranović, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VIII.susret mladih kemijskih inženjera 2010.
/ Bolf, Nenad ; Šoljić Jerbić, Ivana - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2010, 48-48
Skup
VIII. susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.02.2010. - 19.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
imobilizacija; amilaza; kalcijev alginat
(immobilization; amylase; calcium alginate)
Sažetak
Stabilizacija enzima je jedan od ključnih koraka prilikom razvoja industrijskog biokatalizatora. Može se postići imobilizacijom, tj. postupkom prevođenja topljivog enzima u netopljivi oblik. Poznato je više metoda imobilizacije koje su dobro opisane u literaturi [1], a mogu se klasificirati u nekoliko osnovnih skupina: fizikalna adsorpcija, kovalentno vezanje, umrežavanje, uklapanje u gel, te kapsuliranje. U ovom je radu provedena imobilizacija -amilaze putem uklapanja u gel kalcijev alginat. -amilaza komercijalnog naziva Termamyl je termostabilan biokatalizator koji gubi aktivnost prilikom dulje upotrebe. Na njegovu stabilizaciju mogu pozitivno utjecati i ioni kalcija, međutim, bolji rezultati se mogu postići imobilizacijom. Imobilizacija je provedena u dva zasebna eksperimenta. Svakom od pripremljenih katalizatora je ispitana operacijska stabilnost u kotlastom reaktoru. Kako bi se kvantificirale eventualne deaktivacije biokatalizatora prilikom dulje uporabe, proveden je ponovljeni šaržni eksperiment. Eksperimenti su provedeni pri 65 ºC i u acetatnom puferu (pH 5, 5). Dobiveni rezultati su pokazali da je prva imobilizacija bila uspješnija jer je veća količina enzima ostala u gelu. To je pokazala i spektrofotometrijska analiza koncentracije proteina u otopini za ispiranje nakon imobilizacije u odnosu na početnu količinu. U prvoj je imobilizaciji u gel uklopljeno 63, 53% početne količine proteina, dok je kod druge imobilizacije taj postotak bio nešto manji i iznosio je 42, 70 %. Za matematičko modeliranje procesa je korišten Michelis-Menteničin kinetički model uz antikompetitivnu inhibiciju glukozom i maltozom, te su korišteni kinetički parametri procijenjeni iz eksperimenta provedenih sa čistim enzimom. Postignuto je dobro slaganje matematičkog modela i eksperimentalnih podataka, te je postignuta 100%-tna konverzija škroba. Koncentracije nastale maltoze i glukoze ne odgovaraju koncentraciji potrošenog škroba što dovodi do zaključka da nastaju i drugi produkti – oligosaharidi koje nije bilo moguće kvantificirati. Ovako imobilizirani biokatalizator je stabilan tijekom višestruke upotrebe uz napomenu da na njegovu stabilnost znatno utječu uvjeti imobilizacije. Tako je biokatalizator imobiliziran u prvom eksperimentu bio znatno bolji, zbog kvalitete nastalog gela. [1] A.M. Klibanov, Science 219 (1983) 722.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252086-2793 - Biokatalizatori i biotransformacije (Vasić-Rački, Đurđa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb